Enerji Depolama Endüstrisinin İnovasyon Ödülleri Finalistleri Açıklandı

09 Mayıs 2017 Dergi:

ees ÖDÜLLERİ 2017’nin teması; Verimlilik, Güvenlik ve Büyük Ölçekli Depolama Sistemleri idi.

Yenilenebilir enerjilerin şebekeye entegrasyonu, lityum iyon pillerin artan verimliliği ve dayanıklılığı ve megawatt çıktısına doğru atılan adımlar ees ÖDÜLLERİ 2017 için bir çerçeve oluşturuyor ve ödüller endüstrideki mevcut gelişmeleri yansıtıyor. Prestijli ödülün finalistleri çok geniş bir ölçekte uluslararası sunumlardan seçildi.

Kazananlar, 31 Mayıs 2017'de Yaratıcı Yenilik ve Uygulama Forumu'nda, kıtanın en büyük ve en çok ziyaret edilen piller ve enerji depolama sistemleri fuarı ees Europe'da ilan edilecek. Sergi, 31 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Münih'te güneş enerjisi endüstrisinin dünyanın en büyük fuarı olan Intersolar Europe'la paralel olarak gerçekleşecek.

Son yıllarda enerji depolama endüstrisi adeta patladı. Örneğin, lityum-iyon depolama sistemleri 2016'nın ikinci yarısında 2015'in başlangıcına göre % 15 daha ucuzladı. Bu, bu teknolojiye yatırım yapmayı giderek cazip hale getirdi.

Gelişme, aynı zamanda pillerin daha güçlü ve daha güvenilir olmasını sağlayan sayısız yenilikler tarafından güdümleniyor. ees ÖDÜLLERİ, dört yıldır sektördeki öncü gelişmeleri onurlandırıyor.

Sektör, verimlilik ve dayanıklılık konularına ne kadar hakim olduğunu 2017 ees ÖDÜLLERİ'nin sunumlarına da yansıttı. Sunulan projelerin büyük çoğunluğu, yüksek voltajlı depolama sistemlerinde belirgin bir artış ile lityum-iyon teknolojisi alanında idi. Enerji yoğunluğu, kapasite ve kullanım ömrü açısından ilerleme kaydedildiği görüldü. Montajı kolay modüler depolama sistemleri bir diğer önemli konu olarak öne çıktı.

Yapılandırılabilen pil sistemleri, tasarım ve kurulumu daha kolay hale getiriyor ve potansiyel kusur kaynaklarını en aza indiriyor. İşlevselliği artırmak için, arabirimleri ve veri günlüklerini standartlaştırmaya yönelik bir eğilim var. Kalite ve güvenlik de bu yılki sunumlar arasında önemli bir rol oynadı. Amaç, işletim masraflarını en aza indirirken, daha uzun süre güvenle kullanılabilecek sistemleri geliştirmek. Lityum-iyon pillerin maliyetinin düşürülmesi sayesinde megavatlık alanda geniş ölçekli depolama sistemleri pazarda yerini almaya başladı. Bu sistemler, stabilize edilen frekans ve voltaj ile dengeli bir enerji temin ederek şebekeyi besleyebiliyor, acil durum enerji üreteci olarak kullanılabiliyor veya mini-şebekelerle PV ve rüzgar enerjisi tesislerini kombine edebiliyor.

Kurşunlu pil sistemleri de optimize edilmekte ve şebekeden bağımsız uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Burada da, modülerliğe yönelik bir eğilim var, bunlar kurulum ve işletim maliyetlerini de düşürüyor. Mini şebekelerle uyumlu olan standart PV pil sistemleri herhangi bir boyuta ölçeklendirilebilir ve böylece sapa bölgelerde kendinden kontrollü bir enerji sunucusunu mümkün kılar.

ees ÖDÜLLERİ finalistleri:

- BYD Co. Ltd (Çin): Anahtar teslimi büyük ölçekli depolama sistemi. 1.2MVA/1.2MWh ESS’ler, megawatt ölçekli bir konteyner sistemidir ve çeşitli şebeke yönetimi hizmetlerine olanak tanır. Yenilenebilir enerjileri şebekeye entegre etmek için önemli bir unsurdur.

- BYD Co. Ltd (Çin): B-Box HV, modüler tasarımı ve optimize edilmiş arabirimleri olan lityum-iyon pillerden oluşan yenilikçi yığınlanabilir bir sistemdir. Bu özellikleri onu esnek ve ölçeklenebilir hale getirir. B-Box HV hem müstakil evlerde hem de ticari depolama sistemlerinde kullanılabilir.

- Energy Depot Deutschland GmbH (Almanya): CENTURIO Enerji Depolama Sistemi, tri-faze hibrid çevirici ve her biri 4.1 kWh kapasiteli lityum iyon pil depolama modüllerini bir araya getiriyor. Depolama sistemi, acil bir güç yedeklemesi olarak kullanılabilen etkili bir enerji çözümüdür. 32.8 kWh'ye kadar bir depolama kapasitesine, tek faz denge yüküne ve çok yüksek bir kontrol hızına sahiptir.

- IRIS Energy GmbH (Almanya):

IRIS Enerji modüler enerji depolama sistemi, ticari uygulamalar için uygun olan tri-faze bir lityum-iyon depolama sistemidir ve 15 yıllık bir garanti verilmektedir. Sistem, kendi tüketimini artırmanın yanı sıra tepe yükün azaltılması, reaktif çıktıların telafisi, acil durum güç kaynağı ve birincil ve ikincil enerjinin merkezi olmayan kontrolü için seçenekler de sağlar.

- KOSTAL Industrie Elektrik GmbH (Almanya): PLENTICORE plus, akıllı evler için de uygun olan tri-faze bir invertördür. Üç değişik giriş, iki veya üç adede kadar PV dizisi ve yüksek voltajlı bir pil bağlamayı mümkün kılar. Kendiliğinden öğrenme algoritmaları ve gölge yönetimi ile donatılmıştır.

- LG Chem (Kore): Kendi kendine yapılandırılabilen Bağımsız Pil Modülü (SBM), yüksek enerji yoğunluğuna sahip oldukça verimli hücreler kullanan bir lityum pil modülüdür. Şarj stratejisi, pil modülleri arasında optimize edilmiş bir şarj transferini garanti eder. Modül, çok çeşitli uygulamalar için veya sistem entegratörlerinde kullanılmak üzere işlevsel bir bileşen olarak tasarlanmıştır.

- NIDEC ASI (İtalya): NIDEC'in Akü Enerji Depolama Sistemi, şebeke desteği ve balans gücü sağlanması için 200 MWh'ye kadar büyük ölçekli kurulumlar için tasarlanmış bir lityum iyon depolama sistemidir. Dünyadaki çeşitli şebeke operatörleri, şebeke ve şebeke dışı operasyonların yanı sıra frekansı ve voltajı dengelemek için sistemi kullanmaktadır.

- Skeleton Technologies GmbH (Almanya): SkelCap ultra kapasitör serisi, saniyeler içinde enerji depolamak için 110 kW / kg'a kadar bir güç yoğunluğuna ulaşan bir grafen bazlı nanomateryal kullanır. Bu, rakip ürünlere kıyasla elektrik kapasitesinde %20'lik bir artış oluşturmaktadır.

- SolarEdge Technologies (İsrail): Yedekleme ve Aygıt Kontrolü ile StorEdge invertör, bağımsız bileşenleri optimize etmek için eksiksiz bir PV depolama çözümüdür. Bu, kendinden tüketimin artırılmasından enerji yönetimine ve acil durum güç kaynağına kadar, pik yük değişiminden ve termal yüklerin entegrasyonuna kadar geniş bir uygulama yelpazesi sağlar.

- SOLARWATT GmbH (Almanya): SOLARWATT Matrix, megawatt seviyesine kadar ölçeklendirilebilen ve kurulması kolay modüler lityum iyon depolama sistemidir. PV tesisatına bağlandığı doğrudan DC kaplin sayesinde, sistem yüksek verimlilik elde eder.

ees Europe’ın ziyaretçileri, 31 Mayıs 2017'de finalistlerin proje sunumlarını izleyebilecek. Kazananlar, Münih'te eş zamanlı gerçekleşen Intersolar Europe’ta, Yenilik ve Uygulama Forumu'nda (salon A4, alan A4.530) özel bir ödül töreni kapsamında 17: 00'de ilan edilecek.

ees Europe* 2017 hakkında ayrıntılı bilgi için www.ees-europe.com ve www.electrical-energy-storage.events

*Uluslararası ees fuar serisi, sabit ve mobil elektrik depolama sistemleri üreticileri, distribütörleri, kullanıcıları ve tedarikçileri için bir endüstri platformudur.

 Slider Altına