Enerji Bakanı Yıldız, “Çalık YEDAŞ Kayıp kaçak oranını % 7,5’e indirdi. Tüm dağıtım şirketlerinden bu başarıyı bekliyorum'

02 Ağustos 2012 Dergi: Temmuz-Ağustos 2012

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çalık YEDAŞ'ın başarısından övgüyle söz ederek, “Kayıp kaçak oranını yüzde 7,5 seviyelerine indirdi. Tüm dağıtım şirketlerinden bu başarıyı bekliyorum” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Taner Yıldız’ın, bölgelerde elektrik dağıtım şirketlerinin performanslarını yerinde görmek için Türkiye çapında sürdürdüğü ‘bölgesel enerji toplantısı’ Amasya’da yapıldı. “Samsun, Çorum, Amasya, Sinop ve Ordu” illerinin elektrik dağıtım işini yapan Çalık YEDAŞ Elektrik Dağıtım Şirketi’nden üst düzey yetkililerin de katıldığı Amasya’daki toplantıya Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji CEO'su Dr. Osman Saim Dinç, Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, bölge valileri, belediye başkanları, sektör temsilcileri ve bürokratlar katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Yıldız, “Çalık YEDAŞ gibi iyi örnekleri cesaretlendiriyoruz” dedi.

Elektrik dağıtımında yaşanan sorunları tespit için il il gezdiğini aktaran Enerji Bakanı Yıldız, “Sorunları halının altına süpürmüyoruz. Konuşuyor, çözüyoruz. Enerji sektöründeki büyüme Türkiye'nin büyüme hızından daha yukarıda seyrediyor. Şu anda geçen yılın aynı dönemine göre % 11.8 daha fazla elektrik tüketiyoruz. 10 yıl önce kişi başına elektrik tüketimi 1.800 kilovat iken şu anda 3.600 kilovat. Başbakanımız 2023 hedefinde bize ülke genelinde 500 milyar kilovat elektrik tüketim hedefi verdi. Bu, şu anki tüketimin iki katına çıkılması anlamına geliyor” dedi.

“Çalık YEDAŞ yaptı diğerleri de başarmalı”

Enerji Bakanı Taner Yıldız, dağıtım alanında sorunların oldukça az olması nedeniyle Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinin dağıtımını gerçekleştiren Çalık YEDAŞ’ı överken, kayıp kaçak oranını % 7.5 seviyesine indirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Yıldız, “2015 yılında tüm Türkiye’deki şirketlerin kendilerinden beklenen kayıp kaçak hedefine ulaşmasını bekliyoruz. Çalık YEDAŞ bunu başardı ve 5 puan kayıp kaçak oranında azalma gerçekleştirdi” dedi.

Ahmet Çalık, “YEDAŞ’la küresel marka olacağız”

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da 2011 yılında Yeşilırmak şirketini devraldıkları elektrik dağıtım sektöründe, Kosova ve Aşkabat Elektrik Dağıtım ihalesini de kazanarak küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Çalık, elektrik dağıtım bölgesinde yer alan müşterilerine Paris ve Roma’da yaşayanların aldığı hizmetten daha kaliteli hizmet sunmayı hedeflediklerini belirterek, “Bizim dağıtım bölgemizde yaşayanlar buralardan daha kaliteli hizmet alacaklar. Kısa süre önce Kosova Elektrik Dağıtım ihalesine Limak Grubu ile birlikte girdik. Önümüzdeki günlerde ilk yurtdışı elektrik dağıtım işine başlıyoruz. Bu işi de YEDAŞ ekibi yapacak. Türkmenistan'da Aşkabat ilinin elektrik dağıtım altyapısını Çalık Enerji kuracak. Hedefimiz bölgede elektrik dağıtım hizmetlerini veren şirket olmak” dedi.

Nurettin Türkoğlu, “Bölgemiz için ar-ge merkezi kuracağız”


Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, konuşmasına Bakan Yıldız’a ‘Çalık YEDAŞ’ı öven sözleri nedeniyle teşekkür ederek başladı. Türkoğlu şöyle devam etti:   “Çalık YEDAŞ olarak öncelikle çok iyi bir ekip oluşturduk. İşlerin çok iyi delege edildiği ve vizyoner bir bakış açısının hakim olduğu bir liderlik anlayışla şirketimizi yönetiyoruz.  Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çalık’ın bizlere verdiği güven ve destekle hedefimize emin adımlarla giderken, yönümüzü Avrupa Mükemmelik Ödülü’ne çevirdik. Çalık YEDAŞ olarak örnek aldığımız Avrupa’nın en iyi dağıtım şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluk projelerini, beş yıllık bir sürece indirdik.  Kurumsal sosyal sorumluluk projesi şunun için önemlidir. Bir kaç yıl sonra elektrik yatırımları ile kimse ilgilenmeyecek. İlgilenilen şey o bölgeye ne katkımızın olduğu olacak. Bölgemizle bütünleşmek adına kurumsal sosyal sorumluluk projelerini başlattık ve geçmişimizi günümüze taşıyan Sinoplu, Samsunlu, Çarşambalı bıçak, bakır, ahşap ve yumurta topuk ustalarını bularak 1 yıllık elektrik masraflarını karşılıyoruz. Onlara katkıda bulunuyoruz. Ayrıca Samsun’da da bir ar-ge merkezi kuracağız. Çalık YEDAŞ hayatın her anında yer almaya devam edecek”.  

Etiketler


Slider Altına