Energy Week Black Sea 2020, 29-30 Eylül’de Çevrimiçi Düzenlenecek

17 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

Energy Week Black Sea 2020, koronavirüs pandemisi nedeniyle 29-30 Eylül 2020 tarihlerinde InvestIn Network tarafından çevrimiçi düzenlenecek.

Energy Week Black Sea 2020, bölgede yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Gürcistan’dan yetkililer ile enerji şirketlerini, uluslararası finans kurumlarını, büyük çok uluslu yatırımcıları, EPC ve danışmanlık firmalarını bir araya getiriyor. 

Karadeniz ülkeleri, keşfedilmemiş yenilenebilir enerji potansiyeline sahip. Örneğin Ağustos 2019 itibarıyla Türkiye 7,27 GW kurulu rüzgar gücüne ve yapım aşamasında olan 3 GW’dan fazla lisanslı rüzgar kapasitesine sahipti. Aynı zamanda, 37 GW’lık kara üstü (onshore) rüzgar ve 11 GW’lık tamamen kullanılmayan deniz üstü (offshore) rüzgar potansiyeli var.

Karadeniz bölgesindeki elektrik sektörü son on yılda önemli bir dönüşüm geçirdi. Yenilenebilir enerji üreticileri için Tarife Garantisi, Yenilenebilir Enerji Bölgeleri, Yeşil Sertifikalar gibi önemli avantajlar Karadeniz’i çevreleyen ülkelerde tanıtıldı.

Bölge ülkelerindeki yerel enerji talebinin, yalnızca Türkiye’nin 2002’den bu yana elektrik talebinde % 5,1’lik bir büyüme kaydetmesiyle GSYİH’ye paralel olarak artacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca, bölgedeki birçok ülke için enerji güvenliğinin sağlanması yetkililerin gündeminde en başta yer alan konular arasında, bu nedenle yenilenebilir enerji potansiyelinden yararlanmak büyük önem taşıyor. 

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız www.bsenergyweek.com