Elektrik dağıtım şirketleri, tarifelerin artırılmasını istiyor

30 Kasım 2010 Dergi: Kasım-Aralık 2010

Özelleştirme sonrası elektrik dağıtım bölgelerini devralan şirketler, elektrik tarifelerinin yüzde 8-9 artırılmasını ve yüzde 4 - 7.5 aralığında kâr marjı talep ettiler.

Şirketler, 2011 sonrası için talep ettikleri yeni rakamları, tüketiciye doğrudan yansıtılmayacak bir formül eşliğinde EPDK ve TEDAŞ yetkililerine sundular.

Şirketlerin, taleplerinin karşılanması halinde elektrik fiyatının yüzde 8-9 aralığında artması gündeme gelecek. Dağıtım şirketleri, elektrik  tarifelerinde yüzde 8-9 zam anlamına gelen taleplerinin, doğrudan tüketiciye yansıtılmayacağı bir de formül gündeme getirdi. Şirketler, devletin kontrolündeki Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin (TETAŞ), kendi içlerinde elektrik  üretim maliyetleriyle ilgili yapacakları çalışmayla, tarifelerde artışa gidilmeden bu taleplerin karşılanabileceğini öne sürdü. Özel elektrik dağıtım şirketlerinin oluşturduğu 'Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği yönetimi, 5 yıllık döneme damga vuracak elektrik  tarifeleri, yatırım ve kar marjları konusunda sunum yaparken mevcut yatırım ve işletme giderlerinin, ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu belirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkam Hasan Köktaş ve üyeler, sunumları not etti. Şirketler, taleplerinin yaşamsal önemde olduğunu belirterek, taleplerin karşılanmaması halinde yatırımcıların zora girebileceğini, bundan abonelerin de olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.


Etiketler