Elektriği olmayan köy güneş enerjisi ile içme suyuna kavuştu

06 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

EkoRE, 700 nüfuslu Mersin’in Mut ilçesindeki Gökçetaş köyünün temiz içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi hayata geçirdi. Gelen talep doğrultusunda planlanan proje ile 170 haneli, 700 nüfuslu köy ilk defa temiz içme suyuna kavuştu.
Gökçetaş köyünün Katırardıç mevkiinde yer alan pompa sistemi, 3,5 KW’lık güneş enerjisi panellerinden enerjisini alıyor. Köyün elektrik şebekesi de bulunmadığı için alternatif enerji kaynaklarına yönelen EkoRE’nin kurduğu pompa sistemi, yörede var olan bir pınardan su çekerek, 700 metre uzaktaki köyün içme suyu deposuna aktarıyor. Suyun toplam kaldırma yüksekliği 60 metre ve 50 ton su basınç kapasitesine sahip.
Temiz içme suyu pompalama projesinin açılışını yapan EkoRE CEO’su Serhan Süzer, “EkoRE olarak alternatif enerji ve çeşitli yenilenebilir enerjilerin kullanımı ile sürdürülebilir bir geleceğe inanıyoruz. Alternatif enerji kaynakları ve akıllı mühendislik metotları kullanarak 700 vatandaşımızın temiz içme suyu ihtiyacını karşıladık. EkoRE olarak böyle ihtiyaçların giderilmesine destek vermekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.


Etiketler