Ekrem İmamoğlu IRENEC 2020’de Konuştu: “Yenilenebilir enerji dünya yaşam bütünlüğü meselesidir”

04 Haziran 2020 Dergi: Mart-Haziran 2020

IRENEC Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı, bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle sanal konferans olarak Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) tarafından düzenleniyor. 4 Haziran’da (bugün) başlayan konferansın açılışını EUROSOLAR Türkiye Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. 

Açılışta konuşan Prof. Dr. Uyar, “Enerji ve diğer konularda olduğu gibi çözüm için sorunun doğru tanımlanması gerek. Bunun için de yerelin katılımı çok önemli. Enerjide çözüm, ‘topluluk enerjisi’ dediğimiz yerelin bilgisi dahilinde, onların kararları ve sahipliğinde ancak bulunabilir. 1980’lerde anlaşıldı ki; kömür, petrol, doğalgaz ve nükleer atık ısı çözüm değil. Bu kaynaklar, atmosferin içinde var olan güneşin enerjisiyle sağlanan yaşamı tahrip ediyor, iklim değişikliğine sebep oluyor. 1980’den itibaren yenilenebilir enerji, enerjinin etkin kullanımına ve bunun da topluluk enerjisiyle yapılacağına doğru gitmeye başladı. Enerjinin etkin kullanımı ve yenilenebilir enerji teknolojileri olan güneş ve rüzgardan elektrik ve ısı gibi insanların ihtiyaç duyduğu enerji taşıyıcılarını üretmek için yoğun araştırmalar yapıldı. 2015 yılından itibaren de bütün dünyada yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi en ucuz yöntem haline geldi. 2015’te Paris Anlaşması’nda ülkeler bu konuya ne kadar katkıda bulunacağını belirledi. Çünkü artık günümüzde yenilenebilir enerji kullanımı, en ucuz yöntem. Dış maliyet denilen çevreyi tahrip etme durumunu bile hesaba katmadan en ucuz enerji, yenilenebilir enerji. Geçen haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir güneş tesisi Türk Lirası ile 10 kuruşa güneşten elektrik üretebileceğini garanti etti. Onun için şu anda dış maliyet katılmadan da en ucuz olan kaynağı kullanmamız gerekir, ama öncelikle bunun altyapısını oluşturmak lazım. Çözüm, enerjinin etkin kullanımı. Daha az enerji tüketen teknolojiler kullanmalıyız. Topluluk enerjisine dayalı olarak tümüyle yenilenebilir enerjiye geçmeliyiz. Dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’da bu dönüşümü gerçekleştirmek için Belediyemizle birlikte her türlü katkıyı vermeye hazırız. Çünkü ne kadar gecikirsek, tahribat o kadar yüksek olur” dedi ve sözü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bıraktı. 

"COVID-19 doğa-insan ilişkisinin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdi"
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, IRENEC 2020’ye katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “İnsan doğanın bir parçası, bununla beraber sorumluluğu da en üst seviyede. COVID-19 süreci doğa-insan ilişkisinin bütün insanlar, ülke ve şehir yönetimleri tarafından bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdi. Dünyada, Sanayi Devrimi sonrasında hızlı şehirleşme süreci, özellikle fosil yakıtlardan beslenen bir enerji süreci başladı. Tabii bu, doğal yaşamın tahrip edilmesine de bir ortam yarattı. Bu durum, yaşam alanlarımızı kirletiyor ve bu kirlilik başta sağlık ve can güvenliği olmak üzere yaşamımızı tehdit ediyor.”

COVID-19 sürecinin bir şeyi daha bize yaşattığını vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’da yaptığımız ölçümlerde bu süreçte hava kirliliğinin yüzde 30-40 civarında azaldığını gördük. İstanbul, gözle görülebilir bir değişim yaşadı. İstanbul’un manzarası, boğazı, denizi, doğası görüntü olarak bile değişmeye başladı. Normalleşme sürecinin başladığı bugünlerde kalıcı çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğu bir kez daha ortaya çıktı” diye konuştu.

"İstanbul adına yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefini bütün dünyaya duyurmak istiyoruz"
İmamoğlu kısa vadede İstanbul adına yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımını hangi yılda hedeflediklerini bütün dünyaya duyurmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu deklarasyona 16 milyon insan adına imza atarak bu hedeften bizden sonra göreve gelen insanların da şaşmadan bu yolda yürümelerini sağlamak istiyoruz. Çünkü yerel otoriteler bu konuyu geliştirilebilmek için öncü olmak zorunda. Enerji verimliliği ve düşük enerji politikalarının sadece teknik olarak değil sosyal açıdan da faydalı olduğunun bilincindeyiz. Bu hem İstanbul’a, hem ülkemize sorumluluğumuz, hem de bütün dünyaya, insanlığa karşı sorumluluğumuz. Yenilenebilir enerji süreci küçük bir şehirden başlıyor ve tüm dünyaya fayda sağlıyor. İstanbul’da attığımız ufak bir adımın tüm dünyayı etkileyeceğinin bilincindeyiz. Şehrimizi bu sürece hazırlamakta kararlıyız. Hükümetler bu amaca ulaşabilmek için yenilikçi yaklaşımları dikkate almalı. Yenilenebilir enerji tek başına bir ülkenin ya da şehrin kendi başına aldığı kararlarla hareket serbestliğinin ötesinde bir dünya yaşam bütünlüğü meselesidir ve biz sürece gerçekten bu gözle bakıyoruz.”

"İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerjinin payını yüzde 18'e çıkaracağız"
İmamoğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi öncelikli hedefimiz olarak görüyoruz. Göreve geldiğimizde binde üç olan İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerjinin payını görevimizin bitiş tarihi olan 2024 yılında yüzde 18’e çıkarmak için yatırımlarımızı planlıyoruz. Yerel otoriteler bu süreçte öncü olmalı. Yeni yatırımlarımız için de hızlı bir şekilde hem finansman hem de tasarım konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmaya devam ediyoruz. Sizlerin de bir paydaşı olmaktan dolayı mutluyuz. Tüm katılımcılara ve katkı koyan herkese teşekkür ediyor, güzel bir konferans olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.