EkoRE CEO’su Serhan Süzer, Birleşmiş Milletler’de enerji sorunlarına çözüm sundu

01 Ağustos 2016 Dergi: Temmuz-Ağustos 2016

EkoRE, BM (Birleşmiş Milletler) ve RASIT (Royal Academy of Science International Trust) ile birlikte düzenlediği The Agora etkinliğinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını anlattı. Dünyanın ve Türkiye’nin yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımına geçmesi gerektiğini belirten EkoRE CEO’Su Serhan Süzer, bu konuda eğitim ve öğretim çalışmaları başlattıklarını ve RASIT ile yaptıkları işbirliği sayesinde teknik ve pratik bilgilerini dünyanın her yerinden gelecek stajyerler ile paylaşacaklarını açıkladı.

Konuşmasına yenilenebilir enerji türlerini ve uygulama alanlarını tanıtarak başlayan Süzer, güneş enerjisi konusunda şebekeden bağımsız sistemlerin tercih edilmeye başlanıldığını belirtti. Böyle bir uygulama örneğini EkoRE’nin Şanlıurfa’da kurduğu güneş enerjisi ile çalışan tarımsal sulama pompalarının tanıtım filmi ile veren Süzer, güneş enerjisinin üretildiği yerde tüketilmesinin avantajlarını anlattı. Ayrıca “Toplam enerji üretiminin ne kadarının yenilenebilir enerjiden geldiğini sormak artık gereksiz. Doğru soru, yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçişin ne zaman gerçekleşeceği olmalıdır” dedi. Petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların değerli hammadde olduklarını sırasıyla petrokimya veya gübre endüstrisinde kullanılmaları gerektiğini vurguladı.  Türkiye’nin alanının yalnızca yüzde 0,4’üne güneş enerji santrali yaparak tüm ülkeye yetecek kadar enerji üretilebileceğini belirten Süzer, bu durumun enerjide dışa bağımlılığı kaldıracağını ve geliştirilerek Türkiye’nin enerji ihraç eden ülkeler arasına girebileceğini söyledi.

Yenilenebilir enerjilerin efektif kullanılabilmesi için enerji tüketimi ve şehir planlamasında da düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Süzer, elektrikli otomobil kullanımının çok önemli bir adım olduğunu ancak bu otomobillere sağlanan elektrik yenilenebilir enerji kaynaklarından değil, fosil yakıtlardan elde ediliyorsa aslında bir değişiklik meydana gelmediğini de açıkladı. Süzer, “Arabanızı şarj etmek için kömürden elde edilen elektriği kullanıyorsanız, aslında arabanızı kömür ile çalıştırıyorsunuz demektir” dedi.

Yenilenebilir enerjinin yüzde yüz seviyesinde kullanılabilmesi için eğitimi de çok önemli olduğunu vurgulayan Süzer, EkoRE’nin gençleri yenilenebilir enerjiler ve doğal kaynakların korunması konusunda eğittikleri programlarından da bahsetti. RASIT ile yaptıkları işbirliği ile dünyanın her yerinden eğitilmek üzere stajyer kabul edeceklerini açıklayan Süzer, kadın ve erkek oranını yüzde 50 eşitliğinde tutacaklarını belirtti.