ees Ödülleri 2017: Kazananlar Belli Oldu

02 Haziran 2017 Dergi:

ees ÖDÜLLERİ, Avrupa'daki en büyük ve en çok ziyaret edilen güneş pilleri ve enerji depolama sistemleri sergisi olan ees Europe'daki en önemli etkinlik oldu. Dördüncü kez düzenlenen ees Ödülleri organizasyonunda jüri, bu prestijli ödülü enerji depolama endüstrisinden gelen en yenilikçi konseptlere ve çözümlere verdi. Birçok sunum arasından kazananları seçmek için jüri, yenilik seviyesi ve ekonomide yaratacağı canlılık gibi kriterlere yöneldi. Bu yılki ees Ödüllerinin kazananları Solarwatt, LG Chem ve Energy Depot Deutschland oldu.

Başvuru dosyalarına bir göz atıldığında, enerji depolama endüstrisi için en çok önem taşıyan konular da ortaya konmuş oluyor: Verimlilik, uzun ömür ve esneklik. Kazananların belirlenmesinde, jüri ek kriterler de gözetti: Teknolojik yenilik derecesi, sanayi, çevre ve toplum için fayda ve ekonomik açıdan geçerlilik derecesi. Dahası, sunulan ürünlerin test veya uygulama aşamasına gelmiş olması veya mevcut çözümlerin önemli bir gelişimini temsil etmesi gerekiyordu.

ees Ödülleri 2017 kazananları, lityum iyon teknolojisi alanında çalışıyor ve modülerlik, ölçeklenebilirlik, akıllı bileşenler aracılığıyla kendilerini ayırıyor. Piller ve enerji depolama sistemleri, yenilenebilir kaynaklardan büyük miktarda elektrik depolamak için giderek daha fazla kullanılıyor. Bu, evsel ve ticari uygulamalardan gelen talebin artışının yanı sıra, bu sektördeki büyümesini de artırıyor. Dijitalleşme ve akıllı bağlantılar, güneş pilleri ve enerji depolama sistemleri pazarını da genişletiyor. Standart arabirimler ve kendinden yapılandırmalı sistemler, sistem kurulumu ve elektrik şebekesi entegrasyonunu daha kolay hale getiriyor.

ees AWARD kazananları:

Solarwatt:

Özelleştirilmiş enerji depolama sistemleri

Solarwatt Matrix, iki akıllı, standartlaştırılmış, birbirine bağlı yapı taşları kullanan ve projeye uygun tasarlanan enerji depolama sistemleri konseptidir. Bu yüksek modüler sistem, çeşitli farklı uygulama için uygundur ve evlerden büyük ticari tesislere kadar MW ve MWh aralığının genişletilmesine olanak tanır. MATRIX Komuta kontrol ünitesi, birçok kombinasyonu ve varyasyonu mümkün kılar ve optimum enerji arzı ve şebeke bağlantısı sağlayan bir dizi arabirime sahiptir. MATRIX Komuta ünitesi, açık bir yazılım arayüzü vasıtasıyla bir sanal enerji santraline dahi entegre edilebilir. Lityum-iyon pil ünitesi Matrix Pack, herhangi bir kaynaktan enerji depolayabilir ve neredeyse tüm invertörler ile uyumludur. Taşınması ve montajı, düşük ağırlığı ve kompakt tasarımı sayesinde kolaydır. Jüri, Solarwatt'ın PV dizesindeki yenilikçi pil entegrasyonu konusundaki kararlılığını takdirle karşıladı.

LG Chem:

Dayanıklı kompakt pil modülü

Güney Koreli bir kimyasal şirketi olan LG Chem, yüksek enerji yoğunluğuna sahip ayrı, çok amaçlı bir enerji depolama çözümü geliştirdi: Bağımsız pil modülü (SBM). Yüksek verimli hücreler, sistem entegratörleri ve modül izleme talep edenler ve şebeke dışı tedarik çözümleri için güvenilir bir pil olarak kullanıma uygundur. Bu çok yönlülük, pil modülleri arasındaki ideal şarj transferini sağlayan bir şarj stratejisi sayesinde gerçekleşir. Sistem dayanıklıdır ve kolaylıkla muhafaza edilir ve on yıl sonra başlangıç kapasitesinin yüzde 80'ini korur. Tasarımı kompakt, yerden kazandıran ve standart bir 19 inçlik çerçeveye sığan yapıdadır. Jüri, kolay sistem bağlantısı ve ona kadar pil modülünün entegrasyonu olanağından etkilendiğini ifade etti.

Energy Depot Deutschland GmbH:

Energy Depot Deutschland'ın CENTURIO Enerji Depolama Sistemi, depolama, dönüştürme, dağıtım ve kontrol için birleştirilmiş çözüm olarak geliştirdiği sistem; fotovoltaik enerjinin depolanması, dönüştürülmesi, dağıtımı ve kontrolü için hibrid inverter ve lityum iyon pil modüllerinin bir kombinasyonudur. DC'ye bağlı sistem, Centurio 10 hibrid çevirici, DOMUS 4.1 pilleri ve Vectis 30 akıllı güç anahtarı ve sayacını içermektedir. Modüler ve ölçeklenebilir sistem dengeli bir besleme için her üç faza (faz simetrisi) yönelik olarak tasarlanmıştır ve nominal yükün yüzde 20 altındaki bir kısmi yükten oldukça verimlidir. Fotovoltaik tesisattaki güç hemen kullanılabilir veya çok düşük bir kayıpla akülerde depolanabilir. Jüri, enerji depolama sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir invertör yaratmaya yönelik yenilikçi tasarımı övgüyle değerlendirdi.Slider Altına