EES EUROPE 2021: Yeşil Hidrojen Üretimini Artırmak için Güç Birliği

21 Şubat 2021 Dergi:

Yeşil hidrojende, Almanya Avrupa'nın en cazip pazarı. Siyasi destek, hidrojene olan güçlü endüstri talebi ve yenilenebilir elektrik üretiminin artan payı sayesinde, ülke gelişen hidrojen ekonomisinin ön saflarında yer alıyor. Alman Hidrojen ve Yakıt Hücresi Birliği (DWV), bu yeşil yakıtın kullanımını teşvik etmek için yeni enerji çözümlerinde inovasyon merkezi olan The smarter E Europe ile güçlerini birleştirdi. Zira hidrojen, rüzgâr ve güneş enerjisinde uzun vadeli depolama çözümü sağladığı için; endüstrinin karbon ayak izini azaltır ve yüzbinlerce yeni iş yaratma potansiyeline sahiptir. The smarter E Europe fuar programının bir parçası olarak, hidrojen, yakıt hücresi ve Gaz Enerji çözümleri konusunda uzmanlaşmış katılımcılar, Avrupa'daki en büyük uluslararası piller ve enerji depolama sistemleri fuarı olan ees Europe'da en son teknolojilerini ve hizmetlerini sunacak. Etkinlik, 21–23 Temmuz 2021 tarihleri arasında Münih’te yapılacak.

Aurora Energy Research tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Almanya şu anda Avrupa'da yeşil hidrojen için en çekici pazar. Yılda 70 terrawatt-saatten (TWh) fazla kapasiteye sahip olan Almanya, şu anda Avrupa'nın toplam hidrojen tüketiminin beşte birinden fazlasını oluşturuyor. Dahası, 2050 yılına kadar, bugün 327 TWh olan Avrupa'daki yıllık hidrojen talebinin 2500 TWh'ye, sekiz kat artması bekleniyor. Alman hükümetinin hidrojen stratejisi (düşük karbonlu hidrojen üretimi ve karbondan arındırma endüstrisi için sübvansiyonlar sağlıyor) ve ülkenin büyüyen güneş ve rüzgâr kapasiteleri sayesinde Almanya, yeşil hidrojene yatırım için Avrupa'da en çekici pazar olarak ortaya çıktı. DWV Yönetim Kurulu Başkanı Werner Diwald'a göre, “yenilenebilir elektrik kaynakları kullanılarak üretilen hidrojen, iklime nötr bir ekonomi için muazzam bir potansiyel sunuyor. Bu yenilenebilir enerji ve hidrojenin birleşimi, yakında Almanya’nın enerji dönüşümünün parlayan ışığı haline gelebilir. The smart E Europe ile birlikte çalışıyoruz, çünkü son 30 yıldır Intersolar Europe, ees Europe, Power2Drive Europe ve EM-Power Europe'u içeren kapsamlı fuar programları aracılığıyla yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımını teşvik ettiler."

Yüz binlerce yeni iş
Werner Diwald, yenilenebilir enerjiyi bu şekilde kullanmanın başka bir faydasını da şöyle vurgulamak istiyor: "Ekonomimizin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra, yeşil hidrojen Avrupa çapında on binlerce iş yaratma ve güvence altına alma potansiyeline sahip." Wuppertal İklim, Çevre ve Enerji Enstitüsü ve danışmanlık firması DIW Econ tarafından yapılan bir araştırma bunu doğruluyor. Almanya, yurt içinde net sıfır hedefine ulaşmak için gereken hidrojenin %90'ını üretecek olursa, bunun 2050'ye kadar 800.000'den fazla ek iş yaratacağı ve ekonomiyi 30 milyar Euroya kadar artıracağı sonucuna varıyor.

Yenilenebilir enerji için artan talep
Almanya’nın ulusal hidrojen stratejisi, elektroliz kullanılarak hidrojen üretimi için bazı iddialı hedefler belirlemektedir; bu, karşılanırsa, ülkedeki elektrik tüketimini önemli ölçüde artıracaktır. Ancak Aurora Energy Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkenin yenilenebilir enerji sektörünün planlanan genişlemesi, en az 2030 yılına kadar hız kesmiyor. Planlanan seviyelerde hidrojen üretimi için elektrik talebi dikkate alındığında, yenilenebilir enerji kaynakları bunu karşılayamayacak. 2030 yılına kadar mümkün olan, Almanya'nın elektrik karmasının ancak %55'inden fazlası. Dahası, hükümetin %65 yeşil enerji hedefini karşılamak için Almanya'nın 2030'a kadar yenilenebilir kaynaklardan (şu anda 125 gigawatt) elektrik üretim kapasitesini ikiye katlaması gerekecek. Çalışmanın yazarları bu nedenle şunu tavsiye ediyor: Hidrojen ekonomisinin büyümesi ve yenilenebilir enerji sektörünün genişlemesi topluca ele alınmalı ve bu alanlardaki gelişmeler uyumlu hale getirilmelidir. Hidrojen endüstrisinin büyümesine odaklanmak yeterli değildir; başarılı bir enerji geçişi aynı zamanda ülkenin rüzgâr ve güneş enerjisi üretiminin önemli ölçüde genişletilmesini de gerektirir. Hidrojen, ancak o zaman, esnek pil depolama seçeneklerinin yanı sıra yenilenebilir enerji için uzun vadeli bir depolama çözümü olarak potansiyelini yerine getirebilir. Hidrojen, yakıt hücreli araçlar, endüstriyel işlemler, alan ısıtma için kullanılabilir veya elektriğe dönüştürülebilir, bu da onu sektör bağlantı uygulamaları için çok yönlü hale getirir.
ees Europe 2021'de öne çıkan teknolojiler ve hizmetler
Dünyanın dört bir yanından şirketler, iklime zarar vermeyen bir ekonomi yaratmak için hidrojen üretimini ve kullanımını hızlandırmak konusunda kıtanın enerji endüstrisi için en büyük platformu olan The smarter E Europe'da bir araya geliyor: İnovasyon merkezi, Alman DWV ve stratejik ortakları, Avrupa çatı kuruluşu Hydrogen Europe ve endüstri derneği Eurogas. Fuar organizatörü Solar Promotion GmbH CEO'su Markus Elsässer; “Yeni bir enerji dünyası yaratmak için akıllı olmalı ve güç, ısıtma ve mobilite sektörleri arasındaki noktaları birleştirmeliyiz. Power-to-Gas, bu konuda oynayacağı kilit bir role sahip. The Smarter E Europe, yeni enerji dünyasına yönelik en son yenilikler için merkezi bir platform sağlıyor. Freiburg Wirtschaft Touristik und Messe GmbH & Co. KG'nin Genel Müdürü Daniel Strowitzki, etkinliğin enerji endüstrisinin geleceğini göstereceğini söylüyor. GP JOULE, Proton Motor Fuel Cell, Hoeller Electrolyzer, Thüga ve HPS Home Power Solutions da dahil olmak üzere katılımcılar 21-23 Temmuz 2021 tarihleri arasında ees Europe'da en son hidrojen, yakıt hücresi ve Power-to-Gas hizmetlerini ve teknolojilerini sunacak. Uzman Yeşil Hidrojen Konferansı, 22 Temmuz 2021'de ana serginin yanı sıra düzenlenecek. Ayrıca, serginin hemen öncesinde, The smarter E Europe, hidrojen konusunda düzenli podcast'ler ve web seminerleri yayınlayacak. Tüm ayrıntılar www.ThesmarterE.com adresinde bulunabilir.

ees Europe ve paralel sergiler Intersolar Europe, Power2Drive Europe ve EM-Power Europe, 21–23 Temmuz 2021 tarihleri arasında The smarter E Europe'un bir parçası olarak Messe München'de gerçekleşecek.