EBRD, Türkiye’deki en iyi sürdürülebilir enerji projelerini ödüllendirdi

06 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve iş ortakları, Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (MidSEFF) kapsamında finanse edilen en iyi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerini ödüllendirdi. Törende, 11 şirket enerji verimliliğine ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine katkılarından dolayı ödüllendirildİ. Kazanan projeler arasında; Konya Şeker Tesisi, Edincik Samurlu ve Karadere Rüzgâr Enerji Santralleri, Pamukören ve Gümüşköy Jeotermal Enerji Santralleri ve Koçlu ve Saray Hidroelektrik Santralleri yer aldı. MidSEFF’in 2011’deki başlangıcından bu yana 7 katılımcı banka olan Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi aracılığıyla 43 Türk şirketine finansman sağlandı. Yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı için göstermeye devam ettikleri destekten dolayı MidSEFF katılımcı bankalarının tamamı ödül almaya hak kazandı.

2016 yılı MidSEFF Sürdürülebilir Enerji Mükemmeliyet Ödülü kazananları şöyle listelendi:

-       En Yenilikçi Enerji Verimliliği Ödülü, tesislerinden ikisinde enerji tasarrufu ve atıktan enerji çözümleri uygulayan Konya Şeker’e verildi.  MidSEFF kapsamında yer alan ilk enerji verimliliği projesi olan bu projeye Akbank aracılığıyla toplam 8,8 milyon Euro finansman sağlandı.

-       İlk Biyokütle Enerji Santrali Ödülü, Mutlular Grup’a verildi.  Denizbank’dan sağladığı toplam 20,9 milyon Euro finansman ve MidSEFF’in uzman desteği ile birlikte Mutlular, ülkenin bugüne kadar kurulmuş en büyük biyokütle enerji santrali olacak.

-       MidSEFF kapsamında finanse edilen en büyük ölçekli hidroelektrik santrali olan Koçlu Hidroelektrik Santrali, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin Başarılı Şekilde Uygulanması ve Sertifikasyonu Ödülü’ne (ISO 14001 ve OHSAS 18001) layık görüldü. Projeye, Finansbank toplam 43,9 milyon Euro finansman sağlandı.

-       Çevresel ve Sosyal Standartların Proaktif Uygulanması Ödülü’nü, en üst çevresel ve sosyal standartları uygulayan Samurlu ve Karadere Rüzgar Enerji Santralleri aralarında paylaştı. Projelere, Garanti Bankası tarafından sırasıyla 30,3 milyon Euro ve 6,7 milyon Euro finansman sağladı. 

-       En İleri Karbon Kredisi Projesi Ödülü, Rönesans Holding’e ait Sena Hidroelektrik Santrali’ne verildi. Proje, MidSEFF kapsamında sağlanan ek karbon piyasası desteğinden yararlanmış ve ardından Doğrulanmış Karbon Standardı (VCS) tarafından tescil edildi. Projenin hali hazırda satabilecek durumda olduğu 20 binden fazla karbon kredisi bulunmaktadır. Projeye, Garanti Bankası 24,7 milyon Euro finansman sağladı.

-       En Yüksek CO2 Azaltımı Sağlayan Proje Ödülü, 56,4 MW kurulu güce sahip Edincik Rüzgar Enerji Santrali’ne verildi. Bu proje MidSEFF kapsamında karbon piyasası desteğinden yararlanmış ve ardından Gold Standard tarafından akredite oldu. Edincik, İş Bankası aracılığıyla 15 milyon Euro kredi kullandı.

-       En Yüksek Kapasiteli Jeotermal Enerji Santrali Ödülü, paydaşları ile kurduğu etkili iletişimden dolayı öne çıkan, Pamukören Jeotermal Enerji Santrali’ne verildi. Proje için Vakıfbank 37,4 milyon Euro finansman sağladı.

-       En Başarılı Paydaş Katılımı Ödülü, Karadeniz Bölgesi yerel halkı ile oldukça başarılı ilişkiler kuran olan Saray Hidroelektrik Santrali’ne verildi. Projeye, Vakıfbank 14,9 milyon Euro finansman sağladı.

-       En Yüksek Enerji Tasarrufu Sağlayan Proje Ödülü, çimento üreticisi Göltaş Çimento A.Ş.’ye verildi. Atık ısıdan geri kazanım ile elektrik üreten ve daha verimli bir değirmen kullanan şirketin, yıllık enerji kullanımını 75 bin MWh azalması bekleniyor. Yapı Kredi, proje için 30,7 milyon Euro finansman sağladı.

-       Çevresel ve Sosyal Etkilerin Yönetiminde En İleri Proje Ödülü, CO2 salımını yakalayarak, bunu bölgedeki seralarda kullanan ve endüstriyel gaz kullanıcılarına satan Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali’ne verildi. Projeye, Yapı Kredi Bankası tarafından 15,9 milyon Euro finansman sağlandı.