Header Reklam
Header Reklam

EBRD, Türkiye'de elektrik dağıtım ağının genişlemesini finanse edecek

23 Aralık 2019 Dergi: Ocak-Şubat 2020

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türk kamu hizmeti şirketi Enerjisa Enerji'ye 100 milyon dolar kredi verecek.
Enerjisa, bu krediyi; devam eden yatırım programını finanse etmek ve Türkiye'deki elektrik dağıtım ağını iyileştirmek için kullanacak.
Bu kredi, ayrıca bankanın “yeni Türk Lirası Gecelik Referans Oranı (TLREF)”na bağlanan ilk kredisi olacak.
EBRD Enerji Avrasya direktörü Aida Sitdikova, “Türk enerji sektöründe amiral gemisi olarak gördüğümüz Enerjisa Enerji ile ilişkimizi, Türkiye sermaye piyasalarınındaki gelişmeyi de destekleyecek yeni TLREF’ye bağlı kredilendirme modeli ileı ilerletmiş olmaktan dolayı çok memnunuz” dedi.
EBRD ile yapılan kredi anlaşması uyarınca Enerjisa Enerji, enerji sektöründe eşit fırsatların teşvik edilmesi için finansal kuruluşla işbirliği yapmayı kabul etti.
Enerjisa Enerji, Türkiye'de 21 milyon kişiye elektrik dağıtımını sağlıyor. Şirket her biri %40 hisseye sahip iki şirket olan Sabancı Holding ve E.ON ortak girişimidir, kalan %20 hissesi ile Borsa İstanbul'da halka açıktır. 
Enerjisa Enerji CFO'su Michael Moser, “Türkiye enerji pazarında lider olan Enerjisa Enerji, Türkiye'deki kuruluşları destekleyen finansal araçların geliştirilmesine bir kez daha katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyor. Türünün ilk örneği TÜFE'ye bağlı şirket tahvilleri çıkarıldıktan sonra Enerjisa Enerji, bu ölçütü derinleştirecek yeni bir enstrüman olarak TLREF'e bağlı ilk kurumsal kredisini alıyor. EBRD’nin bu finansman kaynağı; elektrik altyapısının iyileştirilmesi, sürdürülebilir ve kaliteli enerji temini ile teknoloji yatırımları için kullanılacak” dedi.
Mart ayında, EBRD tarafından finanse edilen dört rüzgâr santrali de Türkiye'de faaliyete geçmişti.
 Slider Altına