Eaton, Yenilenebilir Enerji ve Gelecekteki Teknoloji’yi anlattı

03 Mart 2020 Dergi:

Güç yönetimi şirketi Eaton, Ege Üniversitesi IEEE topluluğunun alt komitelerinden olan Power and Energy Society (PES) tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen İzmir Enerji Zirvesi’ni katıldı. Zirvede konuşma yapan Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, “Yenilenebilir Enerji ve Gelecekteki Teknoloji” konusu üzerine öğrencilere bilgiler verdi. Konuşmasında yenilenebilir enerjinin geleceğin yolu olduğunu vurgulayan Yılmaz Özcan, “Özellikle şehirlerimiz daha büyük, daha akıllı ve daha talepkar olmaya devam ettiği düşünüldüğünde bunun nasıl mümkün olacağına dair hala bazı endişeler var. Bu belirsizlik birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Örneğin, rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerjinin doğa koşullarına bağımlı olması, bizi fosil yakıtlardan ne kadar bağımsız yapabilecektir? Veya elektrikli otomobillere geçiş ile şebekedeki artan talep karşılanabilecek midir?” dedi.

Enerji Sektöründe Devrim Yaratacak 4 Önemli Trend 

Katılımcılara enerji sektöründe devrim yaratacak 4 önemli trendden bahseden Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, bu trendlerin Enerji Depolama, Elektrikli Araç Teknolojisi, Mikroşebekeler ve Şebekelerde Sibergüvenlik olduğundan bahsetti.
Bu dört trendden özellikle enerji depolama ve elektrikli araç teknolojilerinin üzerinden duran Özcan, “Temiz enerji teknolojisindeki gelişmeler yüksek oranda iken, bu enerji kaynaklarının ihtiyaç duyduğumuz güvenilirliği sağlayabilmesi için çok daha fazla esneklik gerekecektir. Geleceğin enerji depolama çözümleri güneş veya rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklarından üretilen fazla enerji, enerjinin üretilemediği anlarda depolanabilmekte ve kullanılabilmektedir.”
Enerji depolamanın projelerine yatırım yapmak isteyen işletmelerin şebeke kesintilerinde, özellikle yoğun üretim programlarında güvenilir güç sürekliliği sağlamasına da olanak tanıyıp, üretim kalitesini arttıracağını vurgulayan Özcan, “Sonuç olarak Eaton gibi teknoloji ve inovasyon firmaları bu artan elektrik talebini karşılamak ve en efektif şekilde kullanımını sağlamaya yönelik çalışmaları sürdürmektedir. Burada panele katılan genç arkadaşlarıma, kariyerlerine yön verirken bu önemli trendleri göz önünde bulundurmalarını ve kendilerini bu konularda geliştirmelerini tavsiye ederim” dedi. Slider Altına