Dünyanın İlk Yüksek Rakımlı Yüzer Güneş Enerjisi Santrali

25 Ocak 2021 Dergi:

Dünyanın ilk yüksek rakımlı yüzer güneş enerjisi santrali İsviçre Alpleri’nde gölün üzerinde enerji üretimine başladı.

Sadece çarpıcı manzaralara sahip olmakla kalmayan bu santral, 2020 yenilenebilir enerji inovasyonunun en iyisi olarak prestijli Swiss Watt d'Or ödülünü de kazandı.

İnşası Romande Energie ve ABB Schweiz tarafından Aralık 2019’da tamamlanan santral, İsviçre’nin Valais kentindeki Lac des Toules rezervuar gölünde, deniz seviyesinden 1.800 metre yükseklikte bulunuyor. Bu göl zaten bir hidroelektrik santrali olarak hizmet veriyor ve şu anda ek olarak güneş enerjisi de topluyor. Santral, 2.000 metrekareden fazla güneş hücresi içeren 36 yüzer yapıdan oluşuyor.

Projenin arkasındaki şirket, Romande Energie. Uzmanlara göre, eşsiz dağ koşulları, güneş panellerinin bu kadar verimli çalışmasını sağlayan şey. Uzmanlar, daha düşük rakımdaki benzer yüzer güneş enerjisi santrallerinden yüzde 50 daha fazla enerji toplayabileceklerini belirtiyor. 

Proje lideri Guillaume Fuchs, Euronews Living’e yaptığı açıklamada şu bilgileri veriyor: “Pilot projenin yılda yaklaşık 800 MW saatlik üretimi var, bu da 225 hanenin ihtiyacını temsil ediyor. Planımız bu projeyi önce Toules gölüne genişletmek, aynı zamanda bu tür teknolojinin benzerini başka bir gölde uygulamak.” 

Kaynak: euronews