“Dünyanın ilk kendi enerjisini sağlayan binası”nda ABB imzası

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

ABB, dünyanın ilk kendi enerjisini sağlayan binası projesini hayata geçirmeye yardımcı oldu. Bu devrim niteliğindeki bina, enerjisini güneşten sağlıyor. Çatı ve tüm bina cephesi, evlere enerji aktaran güneş panelleri ile elektrik sistemi ABB ürünleriyle tasarlanmış durumda.

Yapılan tanıtım toplantısında bir konuşma yapan ABB Bina Ürünleri Müdürü Mike Mustapha: "Bu çığır açıcı projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. ABB-free@home bu daireleri akıllı evler hâline getiriyor ve güneş enerjisi ekipmanımız binanın kendi kendine yetmesini sağlıyor. Bina otomasyon sisteminin çeşitli işlevleri hem enerji tüketimini azaltmak hem de konforu artırmak için kullanılıyor. Örneğin hoşça kal düğmesiyle bina terk edilirken tüm cihazlar kapatılıyor" dedi.

Binada, yaz mevsiminde, sistemin yoğun güneş ışığı aldığı zamanlarda 9 ailenin 24 saatlik enerji talebi sadece bir saatte karşılanıyor. Bu amaçla 26 adet ABB güneş enerjisi invertörü, güneş panellerinden alınan DC akımını AC akımına dönüştürüyor ve ev şebekesine aktarıyor.

Bina sakinlerinin kullanmadığı enerji gece, bulutlu günler ve kış aylarında kullanılmak üzere depolanıyor. Bu işlem, kısa vadede piller yardımıyla, uzun vadede ise çok büyük bir termal depoyla gerçekleştiriliyor. Bu termal enerji kış aylarında ısınma için kullanılıyor.

Binanın ürettiği enerjiyi daha az tüketmeye yardımcı olmak için, kullanılan ev aletlerinin son derece tasarruflu çalışmaları gerekiyor. Enerji tasarruflu çamaşır makinelerinin ve buzdolaplarının yanı sıra ABB-free@home bina otomasyon sistemi de enerji tüketimini mümkün olan en alt seviyede tutmaya yardımcı oluyor. Daha fazla konfor ve işletim kolaylığı için sistemde farklı senaryolar yapılandırılabiliyor ve böylece aynı aydınlatmayı yemek esnasında daha loş hâle getirip kitap okurken daha parlak seviyeye çıkarabiliyorsunuz. Sistem ayrıca o anki durumunuza en uygun fonksiyonları algılıyor ve daha sonra bu fonksiyonları daha hızlı kullanabilmek için bunları size sunar. Örneğin, ev sahibi ışıklar kısık ve perdeler kapatılmış olarak televizyon izliyorsa bina otomasyon sistemi bu kombinasyonu kaydediyor ve daha sonra bir seçenek olarak sunuyor.Slider Altına