Dünyanın En Uzun Açık Deniz Rüzgâr Türbini İngiltere'de Geliştirilecek

02 Mayıs 2018 Dergi:

Haliade-X’in yüksekliği, 260 metre, üç kanadının her biri 107 metre ve rotor boşluğu 220 metre olacak.

Geçtiğimiz ay, GE Yenilenebilir Enerji, Haliade-X olarak bilinen dünyanın en büyük, en güçlü açık deniz rüzgâr türbini inşa etme planını açıkladı. 24 Nisan’da, İngiltere'nin Offshore Yenilenebilir Enerji (ORE) Katapult Araştırma Merkezinde, muazzam donanımın önümüzdeki beş yıl boyunca test edilip geliştirileceği bildirildi.

12 megawatt'lık doğrudan tahrikli jeneratörü olan Haliade-X, şu anda mevcut olan diğer açık deniz rüzgâr türbinlerinden yüzde 45 daha fazla enerji üretecek. Türbinin yılda 16 GWh (Gigawatt saat) enerji üretmesi planlanıyor ve bunun da 16.000 Avrupalı ​​haneye yetecek bir miktar olduğu bildiriliyor.

260 metre uzunluğu, 107 metrelik üç kanadı, 220 metrelik rotoru ile birlikte Haliade-X, şimdiye kadar yapılmış en uzun açık deniz türbini olacak. Türbin ayrıca yüzde 63 brüt kapasite faktörü ile "endüstri lideri" olacak. GE, brüt kapasite faktörünü, belirli bir zaman diliminde üretilen enerjinin o zaman diliminde üretilebilecek maksimum enerjiye bölümü olarak açıklıyor. Neden küçük ve birçok türbin yerine bir (veya birkaç) türbin tercih edildi? Şirket yetkilileri bu soruyu; daha az sayıda türbinin daha düşük bütçe ile üretilebilmesi, daha kısa kurulum süresi ve daha az işletme-bakım maliyeti gerekçeleri ile yanıtlıyor. Bütün bu avantajların bir araya gelmesiyle rüzgâr santrali, daha kârlı, müşteriye daha ucuz fiyatlı elektrik tedarik edebilir hale geliyor.

Yapılan açıklamada Haliade-X, North Carolina'da Blyth'de bulunan ORE Katapult'ta 15-megawatt rüzgâr türbini güç test tesisinde test edileceği ve geliştirileceği belirtiliyor.

GE'nin Offshore Wind bölüm başkanı John Lavelle, “Bu bizim için önemli bir anlaşma. Böylelikle Haliade-X'i daha kontrollü ve zor koşullar altında çok daha kısa sürede test ederek sunabileceğiz. Geleneksel test yöntemleri, yerel rüzgâr koşullarında uygulanıyor ve bu nedenle sınırlı tekrarlanabilirliğe sahip. ORE Katapult tesisleri ve uzmanlığı sayesinde, teknolojimizi; müşterilerimizin taleplerini karşılamak için plansız bakımı azaltıcı, kullanılabilirliği ve güç çıkışını artırıcı yeni özelliklerle geliştirme sürecini hızlandırmış olacağız."

İlk Haliade-X türbininin 2021 yılında hazır olması bekleniyor.Slider Altına