Dünyanın En Büyük “Güneş Enerjisi + Enerji Depolama” Tesisi Hawaii'de Açıldı

14 Ocak 2019 Dergi:

Enerji üreticisi AES Corporation ve Kauai Adası Hizmet Kooperatifi (KIUC), Lāwa'ide dünyanın en büyük güneş enerji + enerji depolama tesisini kurduğunu açıkladı.

Bu tesis, ülkenin, en agresif dekarbonizasyon hedeflerinden biri olan 2045 yılına kadar yenilenebilir enerji hedefine yüzde 100 ulaşmasına yardımcı olacak bir proje olarak göze çarpıyor.

155 dönülük araziye inşa edilen tesis, 100 MWh kapasiteli enerji depolama, 28 MW kapasiteli ise kurulu güce sahip. Projecilere göre, tesis Kauai'nin enerji ihtiyacının tahmini %11'ini karşılayacak. Tamamen entegre olduktan sonra, Lāwa'i santrali, her yıl 3.7 milyon galon mazot kullanımını azaltacak.

KIUC Başkanı ve CEO'su David Bissell’in yaptığı açıklamada, "Bunun ülkemizde ve muhtemelen dünyada benzersiz bir başarı olduğunu söylemenin gururunu yaşıyorum” dedi.

Facebook'tan yapılan açıklamada, tesisten gelen elektrik enerjisinin kWh başına 11 Cent gibi bir elektrik bedeli söz konusu olduğu vurgulandı. KIUC Başkanı Bissell, "Fosil yakıtların istikrarlı ve pahalı oluşu, düşük fiyatlı ve sürdürülebilir yenilenebilir enerji kaynakları ile değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

AES Başkanı ve CEO'su Andrés Gluski, Lāwa'i projesinin Kauai'nin fosil yakıtlara olan güvenin azaltmasına yardımcı olurken temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji üretilmesinin sağlandığını ifade etti.

Kaynak: ecowatch.comSlider Altına