Dünyanın %75’inin Aşılanabilmesi için Güneş Enerjili Soğutmaya İhtiyaç Var

22 Nisan 2021 Dergi:

Küçük ölçekli güneş enerjisinin esnekliği, aşıların şebekenin ulaşamadığı dünyanın uzak ve daha yoksul bölgelerine yayılmasına yardımcı olabilir. 

Çoğu aşının, kızamık ve çocuk felci gibi 2 °C ile 8 °C arasında saklanması gerektiğini düşündüğünüzde, soğutma için elektriğe erişim hayati önem taşır. Johnson & Johnson ve AstraZeneca-Oxford’dan COVID-19 aşıları için de bu geçerli. Ancak Moderna aşısı -25 °C ile -15 °C arasında saklanmalıdır. Pfizer-BioNTech bu sıcaklıkta iki haftaya kadar tutulabilir, aksi takdirde -70 °C soğuk muhafaza koşulları gerektirir. Bu nedenle, depodan kişinin koluna kadar aşı, bir soğuk zincir ile güvenilir bir şekilde korunmalıdır. Ancak Afrika’da pek çok yerde enerji güvenliğinin olmayışı, dondurularak kurutulmuş aşıların %50’sinin ve sıvı aşıların %25’inin boşa gitmesi anlamına geliyor. 

covid-19North Carolina Chapel Hill Üniversitesi’nden Cyrus Sinai ve Duke Üniversitesi’nden Rob Fetter’in açıkladığı gibi, sağlık tesislerine enerji sağlamak için bataryalı solar PV sistemleri hızla kurulabilirse bu durum değişebilir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki soğuk zincirle donatılmış sağlık tesislerinin oranını 2016’da %16’dan bugün yaklaşık %80’e ulaştı. Bu, ülkenin gelir düzeyi en düşük dokuz ilinde aylık bağışıklık sistemi iyileştirme çalışmalarında %50 artış anlamına geliyordu. Uygun fiyatlı sıfırın altında güneşle soğutma sistemleri de bu süreçte geliştirilmektedir. Yazarların vurguladığı gibi, küresel ölçekte bağışıklığın geliştirilmesi için dünya nüfusunun en az %75’inin aşılanması gerekiyor, bunun için de küçük ölçekli solar soğutma gibi bir güç kaynağı gerekli görünüyor. Bazı gelişmekte olan ülkeler, kızamık ve çocuk felci gibi aşılarla önlenebilir yaygın hastalıklar için bile bu kapsama düzeyine ulaşamamıştır.

Bazı sanayileşmiş ülkelerin önümüzdeki aylarda COVID-19’a karşı neredeyse yeterli ölçüde aşıya ulaşacağı bekleniyor. Yine de, gelişmekte olan ülkelerdeki en temel mavi yakalı çalışanları bile aşılama çabası daha yeni başladı.Slider Altına