Dünyada Bir İlk: Rüzgâr Enerjisinden Yenilenebilir Hidrojen Üretildi

09 Eylül 2021 Dergi:

Doğrudan rüzgâr enerjisinden üretilen yenilenebilir hidrojen gerçek oluyor. Ağustos ayının sonunda, dünyada benzeri olmayan bu endüstriyel tesisin temel taşının atılmasından sadece bir yıl sonra, yenilenebilir hidrojende güçlü bir oyuncu olan Lhyfe, ilk yüz kilogram ekolojik hidrojeni üretti ve endüstriyel ölçekte üretim için de hazır hale geldi.

Temel taşının yalnızca bir yıl önce Bouin'de (Vendée, Fransa) atıldığı ve türünün ilki olan bu tesiste birkaç günlük testlerin ardından Lhyfe, birkaç metre ötedeki rüzgâr türbinleriyle çalışan bir elektrolizör kullanarak 627 kilogram yenilenebilir hidrojen üretti.

Bu ilk üretimin amacı, yakında isimleri açıklanacak yeni ortaklar için endüstriyel üretimi göstermek ve satışların başlayacağı Eylül ayı sonundan önce de testleri sonuçlandırmaktı. Lhyfe, önümüzdeki aylarda günde bir tona çıkmadan önce, bundan böyle günde 300 kilogram yenilenebilir hidrojen üretecek. 

Doğrudan bir rüzgâr çiftliğine bağlı, yenilenebilir hidrojen için bu endüstriyel üretim tesisi, benzersiz bir teknik başarı olarak görülüyor ve dünyada türünün ilk örneği olduğu biliniyor. Bu tesis, dünya çapında hidrojen dağıtımının hızlandırılmasını sağlayabilir, aynı zamanda ülkelerin stratejik planları ile tamamen uyumludur.