Dünya Enerji Kongresi 2016’nın ana gündem maddeleri G20 Liderler Zirvesi Sonuç Bildirgesi’nde yer aldı

07 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

2016’da Türkiye’de düzenlenecek 23. Dünya Enerji Kongresi’nin gündem maddelerinden olan enerji verimliliği, Sahra-Altı Afrika’da enerji hizmetlerine erişim ve iklim değişikliği, G20 Liderler Zirvesi Sonuç Bildirgesi’nin önemli konuları arasındaydı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bildirgede dünyada 1.1 milyardan fazla insanın elektriksiz yaşadığı belirtildi ve enerji yoksulluğun en üst düzeyde olduğu Sahra-Altı Afrika’ya dikkat çekildi. Erdoğan yaptığı açıklamada Sahra-Altı Afrika ülkelerinin enerjiye erişimini kolaylaştıracak G20 Enerjiye Erişim Eylem Planı: Enerjiye Erişimde Gönüllü İşbirliği’nin onaylandığını belirtti. Liderler, enerjiye erişimin kalkınmaya sağladığı katkıyı kabul ederek, G20 koordinasyonu güçlendirme kararı aldılar. G20 söz konusu plan çerçevesinde Afrikalı ülkeler ve ilgili bölgesel ve uluslararası kuruluşlar ile birlikte çalışacak ve işbirliği yapacak.

Enerji verimliliğine vurgu yapılan bildirgede, “Temiz enerji teknoloji yatırımlarını artırma ve bu alandaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini destekleme konularını da içeren enerjiye ilişkin eylemlerin iklim değişikliği ve etkileriyle mücadelede önemli olduğunun bilincindeyiz. G20 yenilenebilir enerji seçenekleri listesini onaylıyoruz” ifadesi yer aldı. Liderler, gaz piyasaları dahil olmak üzere şeffaf, rekabetçi ve iyi işleyen enerji piyasalarının teşvik edilmesinin devamının sağlanacağını vurguladı.
Bildirgenin 24’üncü maddesinde ise iklim değişikliği konusuna değinildi. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne Ulusal Niyet Katkısı yapmayan ülkelere COP21 öncesinde imza çağrısı yapıldı.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan, Ekim 2016’da İstanbul’da yapılacak Dünya Enerji Kongresi öncesi, G20’de enerji verimliliği, iklim değişikliği ve Sahra-Altı ülkelere dikkat çekilmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Mercan, “Gelecek yıl Türkiye’de yapılacak kongrede bu üç konu ana gündem maddemiz arasında yer alacak. Kongrenin dördüncü günü ise tamamen Sahra-Altı Afrika’ya ve enerji sürdürülebilirliğine ayrılacak. Dünyanın dikkatle izlediği G20’de bu konuların gündeme getirilmesi hem Dünya Enerji Konseyi, hem de kongre hazırlıklarını sürdüren Türk Milli Komitesi açısından çok önemliydi. COP21’den sonra tüm paydaşlar bu konuları 23. Dünya Enerji Kongresi’nde tartışmaya devam edecek” dedi. Slider Altına