Dünya enerji devleri, 13. EIF Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarında buluşacak

02 Mart 2020 Dergi:

Dünyanın enerji devlerinin bir araya geleceği, enerji sektörünün tüm paydaşlarının buluşacağı EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, 4-6 Kasım 2020 tarihleri arasında 13’üncü kez Ankara ATO Congresium'da 300'ü aşkın yerli ve yabancı firmanın katılımıyla düzenlenecek.

Türkiye’nin enerji üretiminde 48 bin megavat potansiyel üretim gücü ile rüzgar, yerli ve yabancı enerji yatırımcılarının da dikkatle takip ettiği bir alan. Son 10 yılda kurulu güçte 7 bin 600 megavata kadar gelinen rüzgarda özel ve kamu yatırımları ile 2023’te 20 bin megavata ulaşılması hedefleniyor.
Enerji sektörüne yön veren EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda bu yıl ana gündem güneş ve rüzgar enerjisi olacak. Türkiye’nin potansiyelinin ön plana çıkması beklenen fuar ile ilgili Domino Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ve Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Fuardaki vizyon ile enerji piyasasının gelecek 5 yılı şekillendiriliyor. Bu yıl Türkiye enerji piyasasından beklentilerimize göre 2020 yılı ‘Yenilenebilir Enerji’ alanında yükselişe geçilecek. Rüzgar enerjisinde 5 milyar dolarlık yatırım potansiyeli oluşacak. Yenilenebilir enerji maliyeti düşük ve kurulumu kolay olması açısından yükselişini sürdürüyor. Potansiyelin yüksek ve kaynakların zenginliği yenilenebilir enerjiye talebi de artırıyor. Bu sebeple Türkiye’deki birçok yatırımcı kendi öz tüketimleri için rüzgar ve güneş enerjisi gibi doğal kaynakları kullanmak istiyor” dedi.

Rüzgar enerjisinde global yatırımlar ivme kazanacak
Güneş enerjisinde kapasitenin artacağı 2020 yılında, rüzgar enerjisinde global yatırımların ivme kazanmasının beklendiğine dikkat çeken Dilek şunları söyledi: “2019 yılında durgun geçen rüzgar enerjisi sektörünün potansiyelini artırma çalışmalarımız 2020 yılında sonuçlarını gösterecek. Türkiye’de rüzgar enerji potansiyeline baktığımızda su derinliği 50 metreden az olan alanlarda yüksek potansiyel bulunduğunu görüyoruz. Mevcut coğrafi şartlar ülkemize pek çok Avrupa ülkesinden daha değerli bir yatırım alanı sunuyor. Fuarımız aracılığıyla özellikle güneş ve rüzgar enerjisinde küresel firmaların dikkatini işbirliğine çekeceğiz. Deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımında 5 milyar dolarlık getiri bekliyoruz.”

Girişimciler YEKA süreçleri ile ilgili bilgilendirilecek
Üst düzey kamu yetkilileri ile çok sayıda akademik ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin, enerji sektörünün önde gelen profesyonellerinin katılımcı ve konuşmacı olarak davet edildiği 13. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’ndaki oturumlarda, Türkiye’nin makroekonomik görünümünü gösteren temel istatistiki verilerle beraber yatırımcılara yönelik geniş kapsamlı bilgiler verilecek. Elektrik sektöründe Türkiye’nin uzunca bir süredir büyük başarıyla uyguladığı “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı” (YEKA) süreçleri ile güneş ve rüzgar enerjisi, elektrik üretim santralleri ihaleleri ve diğer yatırım fırsatları ile ilgili de girişimciler bilgilendirilecek.
 Slider Altına