Header

Dünya Bankası’ndan İklim Değişikliği ile Mücadelede için Rekor Finansman

16 Kasım 2018 Dergi:

Dünya Bankası, 2018 yılında, iklim değişikliğiyle mücadele için her zamankinden daha fazla fon sağladığını açıkladı. Kurumun açıkladığı mali rakamlar, 2018 yılında iklim değişikliğinin etkilerini ele alan projelere 20,5 milyar USD yatırım yaptığına işaret ediyor. Bu rakam, Dünya Bankası’nın sağladığı tüm fonların %32,1’i. Aynı zamanda kurumun 2020 yılına kadar iklim değişikliği için belirlediği %28’lik fon hedefi de aşılmış durumda. Bankanın İcra Kurulu Başkanı Kristalina Georgieva, “Kâğıt üzerindeki iklim hedeflerimizi aşmadık, ülkelerle çalışma biçimimizi değiştirdik ve yenilenebilir enerji, temiz ve esnek ulaşım sistemleri, iklim dostu tarım ve  sürdürülebilir şehirler için önemli geçişler görüyoruz” dedi.

2020 yılı için belirlediği hedeflerine şimdiden ulaşan Dünya Bankası, gelecek Aralık ayında Polonya’da düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda yeni hedefler belirleyecek. Dünya Bankası’nın iklim stratejisi, 20 ülkedeki iklim dostu ziraatı  destekleyecek 22 yatırım planı oluşturdu. 38 milyon insan, bu kapsamda aşırı hava olayları için erken uyarı sistemleri gibi iklimle ilgili bilgilere erişimden de yararlandı. Geçen yıl ise Dünya Bankası, yeni iklim sorunları ile uğraşmak için 784 milyon dolar yatırım yaptı ve ek olarak 18 GW yenilenebilir enerji desteği gerçekleştirdi.

Dünya Bankası’nın iklim finansının yaklaşık yarısı, şu anda dünyada gerçekleşmekte olan iklim değişikliklerine yanıt vermenin önemini vurgulayan uyum programları için sağlanıyor.