DOW'un solar shingle '2009'un En İyi 50 Buluşu' içine girdi

26 Mayıs 2010 Dergi: Mayıs-Haziran 2010

Dow, tek panelle hem su yalıtımı hem de elektrik üreten solar çatı shingle ile uluslararası iki ödülün sahibi oldu.

Time Magazin'in seçtiği "2009'un en iyi 50 buluşu" içine giren ürün, "Gelişen Teknolojide Ekolojik Mükemmeliyet" dalında "Globe 2010 Ödülü"nü de aldı. Kuzey Amerika'nın en geniş kapsamlı ve uzun soluklu etkinliklerinden biri olan ve çevreci işletmelere yönelik konferans ve ticaret fuarları düzenleyen Globe'un, "Gelişen Teknolojide Ekolojik Mükemmelliyet" dalında Globe 2010 ödülünü kazandı.

Dow'ın, solar panel olarak geliştirdiği bu çatı shingle'ları mevcut bitümlü shingle'ların yerine kullanılabiliyor. Piyasadaki mevcut solar panellere oranla yüzde 10 ile yüzde 15 daha ucuz ve daha hızlı uygulanabiliyor. Hem su yalıtımı sağlayan hem de elektrik üreten sistemin bir arada olduğu bu ürün sayesinde, elektrik üretimi için ayrı bir panele gerek kalmıyor. Ayrıca bina sakinleri üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satabiliyor.

Dow Bina Çözümleri Bölüm Başkanı Durmuş Topçu, Solar Shingle'ın deneme üretimlerinin 2010'da yapılacağını, 2011'de ise seri üretime geçileceğini açıkladı. Topçu, üretimi ABD'de yapılacak ürünün Amerika pazarı başta olmak üzere, Avrupa, Pasifik ve diğer bölgelerde de satışa sunulacağını belirtti.


Etiketler


Slider Altına