Doğu Anadolu Bölgesindeki Öğretim Görevlilerine Nordex Türkiye’den Rüzgar Türbini Teknik Eğitimi

15 Eylül 2022 Dergi:

Nordex Türkiye tarafından Doğu Anadolu bölgesinde yer alan üniversitelerin meslek yüksek okulları arasından belirlenen 10 öğretim görevlisine 25 Temmuz-12 Ağustos 2022 tarihleri arasında 3 haftalık bir eğitim programı düzenlendi.

Adıyaman, Ağrı, Malatya, Van illerinden, Adıyaman Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin yeraldığı programda 8 öğretim görevlisi eğitim programına katıldı. 

Aynı zamanda Ankara ve İzmir illerinden Hacettepe Üniversitesi ve Foça Cemil Midilli Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinden 2 öğretim görevlisi de düzenlenen eğitimde yer aldı.

Eğitim kapsamında Nordex Teknik Eğitim Uzmanları tarafından; Nordex rüzgar türbinlerinin tarihçesi, rüzgar türbinlerinin kurulum öncesi micrositing aşamaları, rüzgar türbinlerindeki elektrik, elektronik ve mekanik aksamlar, uzaktan izleme sistemleri, sahalardaki proje ve servis operasyonları adımları ve kalite yönetim uygulamaları konularına yer verildi.

Bu detaylı programın sonunda; Meslek Yüksek Okullarında görev alan öğretim görevlileri ile ilgili üniversitelerde ortak bir müfredat oluşturmak ve oluşturulan bu müfredat sonrasında genç öğrencilere rüzgar sektörünün tanıtılması hedeflenmiştir.

Öğretim görevlileri 29 Temmuz tarihinde Nordex Enerji İzmir Akademi, 5 Ağustos tarihinde ise Vega Enerji Rüzgar Santrali’nde saha ziyareti gerçekleştirdiler.

Nordex Türkiye Teknik Destek Direktörü Asaf Oğuz, Doğu Anadolu Bölgesinde yetkin personel ihtiyacının artmakta olduğuna değinerek, Nordex Akademi tarafından verilen eğitim sonunda, öğretim görevlilerinin öğrencilere rüzgar sektörünü tanıtacağına ve oluşturulacak müfredat programı sonunda rüzgar sektörüne kalifiye personeller yetiştirileceğine inandığını belirtti.Slider Altına