Header Reklam
Header Reklam

Dev Bataryalar Gerektiğinde Yenilenebilir Enerji Sağlıyor

22 Haziran 2024
Dev Bataryalar Gerektiğinde Yenilenebilir Enerji Sağlıyor

Güneş enerjisi, güneşin parladığı zamanlarda bol miktarda bulunur, rüzgâr enerjisi de  rüzgâr estiğinde… Ancak, kesintili güç kaynaklarından istikrarlı bir elektrik kaynağı yaratmak zorlu bir iştir. NASA, 45 yıldan daha uzun bir süre önce, 1970'lerin enerji fiyat şokları sırasında yeni bir sıvı pil türü tasarladığında bu soruna odaklanmıştı. Mühendisler sonraki on yıllar boyunca şimdiki adıyla akışkan bataryaları geliştirmeye devam ederken, iklim değişikliğinin aciliyetinin güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerjilere daha büyük ölçekli bir geçişe güç vermesiyle bu teknoloji son yıllarda daha da fazla dikkat çekmeye başladı.
Günümüzde akışkan pillerin, 1970'lerde NASA'nın kimya, elektrik ve makine mühendislerinden oluşan bir ekibin Cleveland'daki Lewis Araştırma Merkezi'nde (şimdiki adıyla Glenn Araştırma Merkezi) bir demir-krom akışkan pil geliştirmesiyle bu teknolojinin kazandırdığı büyük ivme olduğunu söylemek yanlış olmaz.
NASA’nın sistemi, biri demir klorür ve diğeri krom klorür ile aşılanmış iki sıvı elektrolit çözeltisi tankı içeriyordu. Bu elektrolitler pil hücresine pompalanarak pilin içindeki iki çözeltiyi ayıran bir zar aracılığıyla kimyasal bir reaksiyon tetikleniyordu. Şarj sırasında elektrik enerjisi kimyasal enerjiye dönüştürülüyor ve elektrolit sıvısında depolanıyordu. Enerjiyi boşaltmak için süreç tersine çevriliyordu.
Wilsonville, Oregon merkezli ESS Inc. şirketi, NASA'nın ilk çalışmalarını temel alarak sadece demir, tuz ve su kullanarak kendi pillerini geliştirdi.  ESS ekibi 2011 yılında bataryasını geliştirmeye başladığında, şirket kurucuları NASA'nın yaptığı gibi demir kullanmak istedi. Demiri, NASA'nın kullandığı krom karışımından daha ucuza elde edilebilen ve üzerinde daha kolay çalışılabilen basit bir tuz çözeltisiyle eşleştirebileceklerini keşfettiler.
ESS akış bataryaları, kesintili rüzgâr ve güneş enerjisi üretimiyle giderek daha fazla güçlenen elektrik şebekeleri için tasarlanmıştır. Şirketin sistemleri 12 saate kadar enerji depolamakta ve kritik toplum tesislerine yedek güç sağlamak için kullanılmaktadır.Slider Altına