Demos Fuarcılık 3 farklı enerji fuarına imza atıyor  

07 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Her geçen gün artan enerji ihtiyacını karşılamak için geliştirilen yeni enerji ürünleri, yenilenebilir enerji ve enerji depolama teknolojileri, Demos Fuarcılık organizasyonu ile bir araya geliyor. “Power Next Enerji Fuarları” başlığı altında toplanan üç büyük fuar, Enerji Depolama Teknolojileri Fuarı”, “Biyogaz, Biyokütle Enerjisi ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı” ve “3.Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı” 21-23 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Söz konusu 3 fuar için Hiton Oteli’nde, enerji sektöründe çığır açacak fuar hakkında detaylı bilgilendirmenin yapıldığı; aynı zamanda enerji sektöründeki yeni gelişmelerin masaya yatırıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. 

Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan, açılış konuşmasını yaptığı basın toplantısında enerji ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Aslan, “Enerjinin üretilmesi kadar depolanması da hayati önem taşıyor. 21-23 Ocak tarihleri arasında düzenleyeceğimiz fuarda enerji sektörünün temsilcilerini bir araya getireceğiz. Var olan teknolojilerin fuarını yapmak kolay, biz henüz var olmayan teknolojilerin de fuarını yapmak için kolları sıvadık. Amacımız, Türkiye’nin enerji potansiyelini ortaya koymak ve harekete geçirmek’’ dedi.

“Jeotermal santraller yılın 365 günü 24 saat enerji üretiyor”

Toplantıda bir konuşma yapan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ise, Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli bakımından dünyada 7., Avrupa’da ise 1. sırada olduğunu söyledi. Balat sözlerini şöyle sürdürdü: “Jeotermal enerji, yenilenebilir enerji kaynakları arasında çok özel bir yere sahip. Çünkü bu enerji üretilirken direk kullanım hattına bağlanabiliyor. Aynı zamanda güneş, rüzgâr, hidrolik gibi enerji kaynakları belli şartlar altında üretilip kullanılabiliyor. Oysa jeotermal santraller, yılın 365 günü 24 saat enerji üretebiliyor”.

Jeotermal enerjinin doğru kullanıldığında bitip tükenmeyen bir enerji kaynağı olduğunu belirten Balat, ‘’Denizli, Aydın ve Manisa’da büyük su kaynakları tespit edildi. Jeotermik santrallerinin kapasitesi geçmiş yıllarda 9 MW iken, şu an Türkiye’de santrallerin kapasitesi 575 MW’a çıktı. Önümüzdeki yıl hedef 1000 MW. Hedef tuttuğunda Türkiye, jeotermal enerji üretiminde dünyada 3’üncü sıraya çıkacak ve 2 milyar dolarlık enerji ithalatının önü kesilmiş olacak’’ dedi. Slider Altına