Danimarka, Yenilenebilir Enerji Üreten 9 Yapay Ada İnşa Edecek

01 Şubat 2019 Dergi:

Kopenhag şehrine daha fazla yenilenebilir enerji sağlamak amacıyla, Danimarka Hükümeti, İskandinavya'daki en büyük ve en iddialı arazi ıslah projesinin bir parçası olarak 9 yeni yapay ada inşa etmeyi planladığını açıkladı. 2022 yılında inşaata başlaması planlanan Holmene (Adacık) adı verilen proje, 3 milyon metrekarelik bir araziden oluşacak ve Kopenhag'ın sadece 10 kilometre güneyinde yer alacak. Kopenhag merkezli mimari ve planlama firması Urban Power, projeyi çevre dostu hedefler göz önünde bulundurarak tasarladı.

Fosil yakıtsız enerji üretmenin yanı sıra, dokuz yapay Holmene adası aynı zamanda bir teknoloji merkezi, bir sel bariyeri ve bir spor ve dinlenme yeri özelliklerini de bünyesinde barındıracak. Adalar, bölgenin metro ve bina projelerinden elde edilen 26 milyon metreküp atık topraktan inşa edilecek; toprak aynı zamanda kıyı şeridi çevresinde doğal taşkın bariyeri oluşturacak ve her adada gelecekteki bir “doğa yeşil kuşağı” için bir üs oluşturmak için kullanılacak.

Bölgedeki 1,5 milyon vatandaşın biyolojik atık ve atık suyu enerji tesisinde işlenecek; temiz su ve biyogaza dönüşecek. Rüzgar türbinleri ve diğer sürdürülebilir teknolojilerle birlikte, tesisin Kopenhag şehir nüfusunun dörtte birinin enerji tüketimine eşdeğer olduğu tahmin edilen bir miktar olan 300.000 MWh'in üzerinde yenilenebilir enerji üretmesi bekleniyor.

Kaynak: inhabitat.comSlider Altına