Danimarka Kuzey Denizi’nde Dünyanın İlk Yapay Enerji Adasını İnşa Edecek

08 Mart 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Danimarka, Kuzey Denizi’nde bir enerji merkezinin inşası konusunda anlaşmaya vardı. 

Enerji merkezi, Jutland yarımadası kıyısından 80 kilometre uzaklıkta yapay olarak inşa edilecek ve kamu-özel sektör ortaklığına ait olan bir ada olacak. Merkez, Avrupa’nın elektrik şebekelerinin entegrasyonunu güçlendirecek ve iklim açısından nötr bir Avrupa için gerekli olan yenilenebilir elektrik üretimini artıracak.

Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz çıkarımı için 2050’de bir sonlandırma tarihi koyarak ve gelecekteki tüm lisanslamaları iptal eden Danimarka bugün Kuzey Denizi’ndeki dünyanın ilk enerji merkezinin inşası ve sahipliği üzerinde anlaşarak yeşil geçişte önemli bir adım atıyor. Enerji merkezinin henüz görülmemiş miktarlarda yeşil elektrik üreteceği ve Avrupa’daki yeşil geçiş için öncü projelerinden biri olacağı belirtiliyor. Enerji merkezinin tam olarak uygulandığında, 10 milyon Avrupalı hanenin tüketimini karşılayabileceği ifade ediliyor.

Danimarka İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jørgensen, “Bu karar, Danimarka’da ve dünyada yeni bir sürdürülebilir enerji üretimi çağının başlangıcını işaret ediyor ve çok iddialı iklim hedeflerini büyüme ve yeşil işler ile ilişkilendiriyor. Kuzey Denizi’ndeki enerji merkezi, Danimarka tarihindeki en büyük inşaat projesi olacak” diyor. 

Enerji merkezi, adayı çevreleyen yüzlerce rüzgar türbininden yeşil elektriği toplayan ve doğrudan Kuzey Denizi’ni çevreleyen ülkelerdeki tüketicilere dağıtan bir açık deniz enerji santrali görevi görecek. Adanın toplamda en az 120.000 metrekarelik bir alana sahip olması bekleniyor ve ilk aşamada 3 milyon Avrupalı haneye yeşil enerji sağlayabilecek. Proje, Danimarka devleti ve özel şirketler arasında bir kamu-özel ortaklığı olacak. Devlet adanın çoğunluğuna sahip olacak, ancak özel şirketler projenin yenilik, esneklik, maliyet etkinliği ve iş potansiyelleri açısından potansiyeli yerine getirmesi için çok önemli olacak.

Dan Jørgensen şunları söylüyor: “Enerji için yeni bir çağın başlangıcındayız. Geçen yıl, Danimarka fosil yakıt çıkarımı için bir son tarih belirledi. Bugün temiz enerji geleceğine doğru kararlı bir adım atıyoruz. AB, 2050 yılına kadar iklim nötrlüğünü sağlamak için bir hedef belirledi ve Komisyon, bu hedefe ulaşmak için 300 GW açık deniz rüzgar enerjisi hedefini belirledi. Danimarka, potansiyel 10 GW kapasiteye sahip dünyanın ilk enerji merkezini inşa ederek, sadece yenilenebilir enerji üretimini önemli ölçüde genişleterek değil, aynı zamanda Avrupalı komşularımıza bol miktarda yenilenebilir enerji sağlayarak bu iddialı hedefe önemli ölçüde katkıda bulunuyor.” 

Ayrıntılı bilgi için: Danish Energy AgencySlider Altına