Danimarka Enerji Heyeti Bursa ve Nilüfer'de Saha Ziyareti Yaptı

18 Şubat 2020 Dergi:

Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Galskjøt, bölgesel enerji sektörünün uzman firmaları Danfoss, Grundfos, Aalborg Energy Technik ve Logstor ile birlikte Türkiye’nin Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi’nde (Covenant of Mayors) aktif illerinden Bursa ve üç büyük beldesinden biri olan Nilüfer’de önemli toplantılar gerçekleştirdi.
Görüşmelerde Danimarka ve Türkiye arasındaki enerji alanındaki stratejik sektör işbirliğine de vurgu yapılarak, enerji verimliliği ve daha yeşil bir Bursa için yürütülecek ortak projeler ve kentte karbon salımını azaltarak Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak işbirliklerinin önemine dikkat çekildi.
Danimarkalı heyet ilk olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve belediyenin önemli enerji ve çevre yetkilileri ile görüştü. Bursa genelinde yürütülen enerji projeleri hakkında bilgi alan heyet ardından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Nemli ve Haşim Kılıç, Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu, TEKNOSAB Müdürü İlker Er ve DOSAB Müdürü Serhat Şengül ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bursa enerji iş piyasası hakkında görüş alan Danimarkalı heyet toplantı sonrasında Nilüfer ilçesine geçerek ziyaretlerine devam etti.
Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem beraberindeki Başkan Yardımcıları Engin Yener, Osman Ayradilli ve Remzi Çınar, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Zerrin Güneş ve Strateji Geliştirme Müdürü Gülşah Akşit ile görüşen heyet, burada Danimarka ve Türkiye arasında sürdürülen enerji işbirliğini yerel fırsatlarla buluşturmak amacıyla fikir alışverişinde bulundu. Danimarkalı heyet son olarak Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve BOSİAD Başkanı Rasim Çağan ve yönetim kurulu üyeleri ile verimli bir toplantı gerçekleştirdi.
Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi (Covenant of Mayors) hakkında bilgi almak için websitesini ziyaret edebilirsiniz.
AB Enerji Birliği Sürdürülebilirlik Strateji Planı hakkında İngilizce rapora ulaşmak için tıklayınız