Coldplay’den Net Sıfır Dünya Turnesi

21 Kasım 2021 Dergi:

İsviçreli şirket Climeworks ile işbirliği içinde olan Coldplay, ‘Music of the Spheres’ dünya turnesinin net sıfır karbon ayak izine sahip olacağını duyurdu.

weforum’da yer alan habere göre; Coldplay, bir sonraki dünya turnesinin net sıfır karbon ayak izine sahip olacağını duyurdu ve Climeworks’ün doğrudan karbon yakalama teknolojisini içeren bir sürdürülebilirlik planı yayımladı.

İngiliz grup, Music of the Spheres turnesinin duyurusuna, karbon emisyonlarını son turnesine kıyasla yüzde 50 azaltacağını söylediği çevresel girişimlerin ayrıntılı bir listesiyle eşlik etti. 

Ayrıca kalan karbon emisyonlarını dengelemek için çeşitli karbon giderme yöntemlerini kullanmayı taahhüt etti.

Grup, “Kendimize ‘mutlak daralma’ yöntemini kullanarak CO2 emisyonlarımızda yüzde 50 oranında bilim odaklı bir hedef belirledik” dedi.

Seyirciler zıpladığında enerji üretecek dans pisti 

Coldplay, 2016-17’deki en son turnesine kıyasla emisyonlarda yüzde 50’lik bir azalma hedefliyor. Grup bu hedefine ulaşmak için konserlerine, güneş enerjisi tesisatı, atık yağ, elektrik üreten dans pisti zemini ve hayranların kullanabilecekleri elektrikli bisikletler tarafından üretilen tamamen “yenilenebilir enerji” ile güç verecek. Grup, seyirciler zıpladığında enerji üretecek dans pisti için ise otomotiv devi BMW ile işbirliği yaptı.

Coldplay, ulaşımdan kaynaklanan emisyonları azaltmak için ise charter uçuşlarından kaçınacak ve Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanmak veya tedarik etmek için ek ücret ödeyecek. Yakıt, yenilenebilir atık malzemelerden yapılıyor. Coldplay hayranları, gösterilere gidiş gelişlerde düşük karbonlu ulaşım kullanmaya teşvik edilecek ve belli mekanlardan indirim kazanacak.

Konserlerin düzenleneceği sahne bambu ve geri dönüştürülmüş çelik dahil olmak üzere düşük karbonlu, yeniden kullanılabilir malzemelerden inşa edilecek.

Coldplay, turnenin çevre üzerindeki etkisini ölçmek için Imperial College London’daki Grantham Enstitüsü’ndeki iklim değişikliği araştırmacılarıyla bir ortaklığa sahip. 

‘Music of the Spheres’ dünya turnesi 18 Mart 2022’de Kosta Rika'da başlayacak ve sonraki durakları Dominik Cumhuriyeti, Meksika, ABD, Almanya, Polonya, Fransa, Belçika ve İngiltere olacak.