Çinko Madeni, Basınçlı Hava Enerji Deposuna Dönüştürülecek

12 Şubat 2019 Dergi:

Avustralya’nın Adelaide Angas Çinko Madeni’nin yerini alacak, basınçlı havayı kullanan ilk enerji depolama projesi Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı’ndan (ARENA) 6 milyon dolar ve Güney Avustralya Hükümeti’nden 33,3 milyon dolar fon aldı.

Hydrostor firması, 5MW/10MWh yakıtsız Gelişmiş Basınçlı Hava Enerji Depolama (A-CAES) tesisini inşa edecek.

30 milyon dolarlık ticari uygulama projesinde, mevcut maden; yenilikçi bir tasarımla emisyonsuz enerji depolaması için yer altı basınçlandırılmış hava deposu olarak kullanılacak. Tesis, senkron atalet, yük değiştirme, frekans düzenleme ve şebeke güvenliği ve güvenilirliği için destek sağlayacak şekilde inşa edilecek.

Mevcut madenin kullanılması, Güney Avustralya’da yenilenebilir enerji arzının artırılmasına ve ulusal enerji şebekesinin geliştirilmesine yardımcı olurken, muhtemelen kirli, atıl bir kahverengi alanın da temiz bir enerji merkezine dönüştürülmesini sağlayacak. Hydrostor’un projesi, Güney Avustralya Hükümeti Yenilenebilir Teknoloji Fonundan da 3 milyon dolar aldı.

Şebekeden elektrik kullanılarak üretilen basınçlandırılmış hava, bir su kolonundan hidrostatik kafa kullanılarak sabit basınçta tutularak, amaca uygun inşa edilmiş bir yeraltı mağarasında depolanır.

Şarj sırasında, basınçlı havadaki ısı toplanır ve soğutulmuş hava mağaradan çıkan suyu yüzeydeki bir su deposuna taşımadan önce depolanır. Deşarj etmek için su, mağaraya geri döner ve basınç altında havayı depolanan termal enerji ile ısıtır, yüzeye zorlar ve elektrik üretmek için bir türbini tahrik eder.

Yakıt içermeyen bir depolama teknolojisi olan A-CAES, bir pompaj depolamalı hidroelektrik uygulamasına benzer. En önemlisi, bu depolama tekniği, giderek daha fazla kurulan güneş ve rüzgâr enerjisi sisteminin güvenilirliğini sağlamak için gereken “sevk edilebilirlik” avantajı getirebilir.

çinko madeni

ARENA CEO'su Darren Miller, bu pilot projenin Avustralya'yı yeni bir yenilenebilir enerji depolama sistemi ile tanıştıracağını ve bunun da ARENA'nın güvenlik ve güvenilir elektrik sağlama konusundaki yatırımını desteklemeye yardımcı olacağını söyledi.

Miller, “Bu aşamada yapılan ticari bir ön-uygulama, Hydrostor’un enerjiyi hava ile saklamanın yenilikçi yolu; Avustralya’nın şebeke ölçekli depolama kapasitesine katkıda bulunabilir, pompaj depolamalı hidroelektrik sistemlerini ve pilleri tamamlayabilir” dedi.

“Basınçlı hava deposu teknolojisi, pompaj depolamalı hidroelektrik sistemlerine benzer faydalar sağlama potansiyeline sahip olmakla birlikte, daha önce kullanılmayan bir maden sahasındaki bir mağarayı kullanmak gibi, yer ve topografya ile esnek olmanın avantajlarını da beraberinde getirmiştir.

Eski kahverengi alan dediğimiz atıl ve kirli bir alanın, daha temiz ve yenilenebilir bir geleceğe geçişimizde yarar sağladığını görmek, böyle alanlara yeni bir yaşam kazandırmak her zaman heyecan verici.”

Hydrostor CEO'su Curtis VanWalleghem, “Avustralya’nın daha düşük bir maliyetle, daha yüksek sistem dayanıklılığına sahip temiz enerji şebekelerine geçmesine yardımcı olan, enerji depolama hacmini büyüten, teknoloji çeşitliliğini zenginleştiren, düşük maliyetli, esnek kurulum koşulları sunan enerji depolama sistemimizi tanıtma, kanıtlama fırsatı bulduğumuz için mutluyuz” dedi.Slider Altına