Çin Isınmada, Rüzgâr Enerjisinin Kullanılmasını Teşvik Edecek

22 Nisan 2019 Dergi:

Çin, ülkenin birçok yerinde görülen aşırı soğuk kışlar sırasında ısıtma sistemlerine yardımcı olmak için rüzgâr enerjisinin kullanılmasını destekleyeceğini söyledi. Bu, dünyanın 2 numaralı ekonomisinin kirlenmeye karşı mücadelesi kapsamında kömür kullanımından kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltma çabasının bir sonucu olarak gündeme geldi.

Ulusal Enerji İdaresi, yerel yetkilileri, 2019 - 2021 arasındaki dönem boyunca rüzgâr çiftliklerinden enerji kullanarak ısı üretmek için yıllık hedefler koymaya çağırdı. Ayrıca, çağrı kapsamında yerel otoriteler rüzgâr gücünün kullanımını teşvik etmek için altyapı tesisleri de inşa edecekler. Yerel yönetimler iki aydan daha az bir süre içinde konun ile ilgili planlarını hazırlayıp Beijing'e sunacaklar.

Ulusal Enerji İdaresi’nin açıklamasına göre, kışın ısıtma projelerine katılan rüzgâr enerjisi üretim tesisleri vergi indirimi veya sübvansiyon da alabilecekler. İdare ayrıca elektrik iletim şirketlerinden şebekelerdeki kayıpların azaltılması için teknik altyapıyı iyileştirmelerini istedi.