Header Reklam
Header Reklam

Çin’de Güneş Santrallerini Dronelar Kuruyor

19 Nisan 2023
Çin’de Güneş Santrallerini Dronelar Kuruyor Çin’in güneybatısındaki Yunnan Eyaletindeki bir PV enerji üretim projesinin şantiyesindeki dahili telefonlara “Bir Fotovoltaik (PV) panel geliyor” uyarısı geldi. Bir süre sonra inşaat alanı üzerinde PV paneli taşıyan bir drone görüldü.
Lufeng’de bulunan PV projesi için malzemelerin yığıldığı tepenin eteğine yaklaşık 300 metre uzaklıkta ancak malzemelerin işçiler tarafından bağlanmasından insansız hava araçlarıyla kaldırılmasına ve boşaltılmasına kadar tüm taşıma süreci beş dakikadan az sürüyor. PV enerji üretim projesi, mekanik taşımayı zorlaştıran karmaşık araziye sahip dik bir dağ yamacında yer alıyor.
Bir drone operatörü olan Xu Qibo, droneların maksimum 40 kg kaldırma ağırlığına ve maksimum 500 metre uçuş mesafesine sahip olduğunu söyledi. China Anneng Group Proje Yöneticisi Ma Shaozhen, daha önce ekipman bileşenlerinin ve malzemelerinin taşınmasının esas olarak insanlara ve atlara dayandığını söyledi. İki işçinin 8,5 metrelik bir çelik parçasını hareket ettirip şantiyeye teslim etmesi yaklaşık 30 dakika sürüyordu.
İnşaat sahalarındaki birçok işçi, drone teslimatının getirdiği hız, basit kullanım, güvenlik ve kontrol edilebilirlik gibi kolaylıkları olduğunu belirtiyor. Dronelar arazi koşullarından daha az etkilendiği için kötü yol koşulları, dik yokuşlar, zorlu malzeme taşıma, yüksek güvenlik riski ve düşük işçilik verimliliği gibi sorunlarını etkili bir şekilde çözüyor.
Yunnan Eyaleti, önümüzdeki üç yıl içinde 50 milyon kw PV ve rüzgâr enerjisi projesi inşa etmeyi planlıyor. Huadian (Lufeng) New Energy Development Genel Müdürü Yang Bin, droneların PV inşaatının inşaat süresini büyük ölçüde kısaltmasının beklendiğini söyledi.
 


Slider Altına