Çin, 3D Baskı Yöntemi ile İnşa Edilecek Dünyanın En Büyük Barajını Yapıyor

12 Mayıs 2022 Dergi:
Sarı Irmak’ın üst tarafında yer alan Yangqu barajı, Tibet platosunda oluşturulacak ve 180 metre yüksekliğinde olacak. 3D Baskı tekniği ile inşa edilecek Yangqu’nun barajı, dünyanın bu yöntemle yapılan en büyük barajı olacak. Söz konusu tekniğin avantajlarının başında ise inşa süresinin kısalığı geliyor. Yetkililer, barajın iki yıl içinde tamamlanmış olacağını ve 2024 yılında işletmeye açılacağını belirtiyor. Hidroelektrik santralin yılda beş milyar kilovat saatlik elektrik enerjisi üretmesi ve Henan eyaletinde yaşayan 50 milyon insana elektrik sağlaması planlanıyor. Henan, 100 milyonluk nüfusuyla Çin eyaletleri arasında nüfusu en yüksek olanlardan biri. 
Bent, beton ile katmanlar halinde yapılacak barajın çalışmalarını yürütecek kepçe, kamyon, tırtıl gibi inşaat araçları ise insanlar tarafından kullanılmayacak. South China Morning Post’un haberine göre bunları, yapay zekanın kumanda ettiği robotlar kullanacak.
Beijing hükümeti, ülkeyi 2060 yılına değin karbon nötr olma hedefine ulaştırmak için temiz enerji üretimi çerçevesinde hidroelektrik santrallere odaklanıyor. 
 


Slider Altına