Çernobil, Güneş Enerjisi Santrali Oluyor

22 Ağustos 2016 Dergi:

Ukrayna hükümeti, 1986 yılında yaşanan facia ile yıkılan Çernobil nükleer enerji istasyonunun bulunduğu alandaki 4 bin kilometre karenin üzerindeki yasak bölgeye güneş enerjisi panelleri yerleştirmeye hazırlanıyor. Radyasyon seviyesinin yüksekliği sebebiyle insanların yaşaması için uygun olmadığı belirtilen alan, eski işlevini geri kazanarak, enerji üretimi için kullanılacak.

Ukrayna hükumeti adına konuşan Ekoloji Bakanı Ostap Semerak’a göre, dört Kanadalı enerji şirketi ve iki ABD’li yatırım firması ile bu konu üzerine görüşmelere başlandı. Hükümet 1 GWh’lık güneş enerjisi santralini altı ayda tamamlamayı planlıyor. Bu santral bugün tamamlansa, dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olurdu. Benzer büyüklüklerdeki başka santraller de şu anda planlama aşamasında.

Çernobil geçmişte bir enerji üretim merkezi olduğu için hâlihazırda enerji iletim altyapısına sahip. Semerak “Çernobil bölgesi, yenilenebilir enerji üretimi için iyi bir potansiyele sahip. Eski nükleer enerji santralinden gelen iletim hatlarımız hâlâ yerinde duruyor. Bölgeden toprak satın almak masrafsız ve enerji santralinde çalışması için eğitilmiş pek çok insanımız var” diyor.

Çevre ve bankacılıkla ilgili sorunların çözülmesi konusunda Avrupa Rekonstrüksiyon (yeniden inşa) ve Gelişim Bankası bu projede yer almak isteyeceğini açıkladı.

1986’daki facianın ardından 31 reaktör çalışanı ve acil durum ekibi üyesi yaşamını yitirmişti. 2008’e dek bu faciadan etkilenerek yaşamını yitirenlerin sayısının 64’ü bulduğu ifade edilmişti. Ayrıca radyasyon sızıntısının sebep olduğu kanser vakaları sonucunda ölen insan sayısı çeşitli kaynaklara göre 4 bin ila 100 bin arasında değişiyor. Bölgedeki köylerde hâlen yaşayan 700 civarında kişi bulunsa da geçmişte 14 bin kişiye ev sahipliği yapan pek çok yerleşim yeri bugün birer hayalet kasaba görünümünde.

Proje için belirlenen hızlı inşaat süresi konusunda Electrek tarafından yöneltilen önemli sorular bulunuyor. Güneş enerjisi santralinde çalışan işçilerin radyasyondan etkilenme riskine karşın radyasyona dayanıklı kıyafetler sağlanacak mı? Çalışma süreleri, radyasyondan etkilenmeyi engellemek için kısaltılacak mı? Çernobil’in yeni ölümlere sebep olmaması adına, projeye başlamadan önce bu soruların yanıtlanmış olması gerekiyor.

Kaynak: dunyahalleri.com Slider Altına