Cankat Makina, Enerproject Firmasıyla Anlaşma İmzaladı

10 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Aralık 2009

Cankat Makina, merkezi İsviçre'de bulunan Doğalgaz ve Biyogaz Kompresörleri imalatçısı Enerproject firmasıyla anlaşma imzaladı.

1964 yılından beri Türkiye'de basınçlı hava ve gaz teknolojisi konusunda uzman olan Cankat Makina firması, Kaeser marka Basınç ve Vakum Bloweri ve Serby marka Pnömatik Nakil Sistemlerinden sonra şimdi de merkezi İsviçre'de bulunan Doğalgaz ve Biyogaz Kompresörleri imalatçısı olan Enerproject firmasıyla anlaşma imzaladı.

Firma sahibi Ali Cankat, Enerproject Doğalgaz ve Biyogaz kompresörlerinin birçok kullanım alanı olduğunu vurguladı. Özellikle enerjinin önem kazandığı bugünlerde firmaların kendi elektriklerini üretme yoluna gittiklerini ve bu yatırımlarda Gaz Türbinleri için Enerproject'in Gaz Besleme Kompresörlerinin kullanıldığını belirtti.

Günümüzde birçok yatırımcının alternatif enerjinin önemini anladığını belirten Ali Cankat, yine bu noktada Doğalgaz ve Biyogaz Kompresörlerinin devreye girdiğini vurguluyor. Bu noktada atık gaz olan metan gazının elektrik üretiminde doğalgaz kadar etkili bir enerji kaynağı olduğunu sözlerine ekliyor. Atık gaz, belediyelerin veya özel işletmelerin atık depolama alanlarında bulunan katı atıkların ayrışması sonucu elde edilmekte. Bu gaz, % 50 metan, % 50 karbondioksit gazlarından oluşmaktadır. Atık depolama alanında sondaj yoluyla çeşitli kuyular açılarak atık gazı çıkartılmakta ve boru sistemiyle birbirine bağlanmaktadır. Bu açılan kuyulardan çıkartılan Atık Gaz, daha sonra elektrik üretimi veya diğer uygulamalar için Enerproject Doğalgaz ve Biyogaz Kompresörleri yardımıyla sıkıştırılarak Gaz Türbinine iletilmektedir.


Etiketler


Slider Altına