Bu Rüzgâr Türbini Trafikteki Araçların Hızından Aldığı Güçle Elektrik Üretiyor

16 Ekim 2020 Dergi:

Rüzgâr türbinleri, hareket eden araçların muazzam, göz ardı edilen enerjisinden elektrik üretiyor. Herkes yolun kenarında seyir halindeki bir kamyonun arkasından yüzüne vuran şiddetli bir rüzgârın çarptığını hisseder.
İngiliz Barry Thompson, otoyol lamba direklerine takılan ve hareket halindeki araçların ürettiği bu devasa, kullanılmayan enerji ile çalışan silindirik bir türbin cihazı geliştirdi.
Başlangıçta bağlı oldukları ışıklara güç sağlayabilen rüzgâr türbinleri, araçların her gün ürettiği muazzam miktarda rüzgârdan yararlanarak, Birleşik Krallık'ın 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefine ulaşmasına yardımcı olma potansiyeline sahip.
Alpha 311'in yeni rüzgâr türbini tasarımı
Bu türbinlerin şebekeye geri satmaya yetecek kadar enerji üretmesini ümit eden Thomson, Daily Mail'e şunları söyledi: "Yolun kenarında durduysan ve bir kamyon geçtiyse, hareket eden havayı hissedeceksin – işte biz bu enerjiyi yakalarız."
Thomson'ın Alpha 311 şirketi tarafından inşa edilen her türbin iki metre yüksekliğinde ve şu anda yapım maliyeti 20.000 £ (yaklaşık 26.000 $) ve 21 metrekarelik (226 fit kare) güneş panelleriyle aynı miktarda enerji üretiyor.
Thompson, şirketin türbinleri daha verimli ve daha küçük hale getirmek için çalıştığını söylüyor.
Hareket eden araçların ‘muazzam kullanılmayan enerjisi'
Alpha 311'in web sitesi "arabalar ve kamyonlar ortadan kalkmayacak, bu yüzden onları çevre ve toplum için işe yarar hale getirelim" diyor.
Elektrik üretmek için okyanusun gücünden yararlanmaya çalışan şirketler gibi, şirket de "hareket eden araçlar tarafından üretilen muazzam, kullanılmayan bir enerji" olduğunu söylüyor.
Alpha 311'in CEO'su Barry Thompson, şirketinin rüzgâr türbininin sadece enerji toplama potansiyeli açısından değil, aynı zamanda kurulum kolaylığı açısından da dünyada türünün ilk örneği olduğunu söylüyor.
Kolay, retro-fit bir çözüm
Thomson Daily Mail'e yaptığı açıklamada, "İnsanlar aydınlatma direklerinin üstüne rüzgâr türbinlerini yerleştirmeyi düşündüler, aydınlatma direklerini tamamen yeniden tasarlamayı düşündüler, ancak bu retro-uyumlu bir çözüm, bu yüzden zaten sahip olduğumuz kaynak yeterli" diyor.
Büyük türbinlerle panaromik görüntüyü bozmuyoruz, mevcut altyapıyı kullanıyoruz

Şirket şu anda teknolojiyi otoyollarında denemek için Birleşik Krallık yerel yetkilileriyle görüşüyor ve bazı küçük ABD şehirleri de bu teknolojiyi deniyor.