BP’nin Yenilenebilir Enerji Alanına Doğru Stratejik Değişimi

07 Ağustos 2020 Dergi:

BP, petrolden, doğal gaz, yenilenebilir yakıtlar, rüzgâr, güneş ve hidrojen gibi daha yeşil enerji kaynaklarına geçişini duyurdu. Bu değişiklik, Netflix'in DVD kiralamasını bırakarak çevrimiçine geçtiği zamanı hatırlatıyor. Bu durumdan Netflix hissedarları büyük bir kazanç elde etti. Bu, BP hissedarları için benzer şekilde olacak mı?
BP’nin arama ve üretimdeki karbon ayak izini 2030 yılına kadar %35 ila %40 azaltacağını açıklaması, "aktif portföy yönetimi" yoluyla petrol üretimini %40 veya günde 1,0 milyon varil azaltma hedefiyle tutarlı. Bu, BP'nin satacağı varlıkları belirlediği anlamına gelir. Hiç kimse, bu azaltımı gerçekleştirmek için empoze edilen 10 yıllık bir vizyon doğrultusunda, BP yönetiminin salgın ve petrol fiyatlarındaki düşüşün tam ortasında büyük bir elden çıkarma programı başlatmasını beklemiyor. Bu hissedarların tepkisine yol açardı.
Yine de, alıcılar sıraya girecek ve pazarlıklar yapılacak. Büyüklerin ve bağımsızların BP’nin ortak gelişmelerdeki payını satın almaları beklenebilir. Saudi Aramco veya Sinopec gibi ulusal petrol şirketleri de muhtemelen alıcılar arasında.
BP’nin satılmaya hazır petrol mülkleri arzı da bir süreliğine küresel varlık fiyatlarını düşürerek, petrol şirketlerinin pazarda aldığı darbeyi şiddetlendirecek.
BP, keşif ve geliştirme için yeni ülkelere girmeyeceğini duyurdu ve bu, nakit akışını maksimize etmekle tutarlı bir düşüşe işaret ediyor. Petrol şirketleri, keşif faaliyetlerini azalttıklarında büyük miktarda paradan vazgeçiyor. Hidrokarbonları piyasaya sürmek için sismik, kiralama, sondaj ve altyapı inşa etmenin tek seferlik maliyetleri, yer altından petrol pompalamanın maliyetine kıyasla çok büyük. Mevcut kuyulardaki variller, doğrudan şirket hazinesine büyük miktarda nakit aktaracak.
Bu kısmi çıkış, önceki satın almalardan kaynaklanan borcu ödemek, temettü ödemesi yapmak ve BP’nin karbonsuz enerji ekonomisindeki çabalarını artırmak için nakit para sağlayacaktır.
BP geçiş yapabilir mi? 70.000'den fazla dünya çapında iş gücü sahibi şirket, bazı varlıklarını elden çıkarırken salgın nedeniyle 10.000 kişiyi işten çıkarabilecek olsa da mevcut iş gücünün çoğunu koruyacak.
Bununla birlikte, küresel olarak düşük-karbonlu enerji işgücü daha girişimci ve dinamik olacak. Bu bireyler BP'nin ticaret grubuna iyi uyum sağlayacak, ancak kültürdeki genel değişim eski çalışanlar için sarsıcı olacak.
BP, Washington, Blaine'deki Cherry Point Rafinerisini yenilenebilir dizel üretimi için bünyesine aldı. Tarımsal hammaddelerden işlenen yenilenebilir yakıtlar, BP’nin eski işine en yakın olanıdır ve tüketicilere dağıtım için yerleşik bir yakıt istasyonu ağından faydalanır. BP, hammaddeyi güvence altına almak için üretim çiftlikleri ve mezbahaları satın almayı düşünebilir; aksi takdirde entegre bir etanol veya yenilenebilir dizel üreticisi olmayacaktır.

Doğal gazdan üretilen hidrojen hala karbon üretir, ancak rüzgâr veya güneş enerjisi kullanılarak elektroliz yoluyla üretilen hidrojen karbonsuzdur, dolayısıyla "yeşil hidrojen" olarak anılır. Hidrojen üretme teknolojisi yeni olmasa da, hidrojeni yakıt hücrelerinde kullanmak veya doğal gazın yerini alması için gerekli olan altyapı henüz emekleme aşamasındadır. Hidrojen, doğal gazın doğrudan bir alternatifi olarak dünya enerji pazarlarında henüz baskın konuma gelemez.
Rüzgâr ve güneş enerjisi, BP'nin geleceğinin açıkça bir parçası. Açık deniz rüzgâr çiftlikleri, açık deniz sondajı için gereken aynı teknolojinin çoğunu kullanır. Bu kaynaklardan enerji dağıtımı yerel ve ulusal şebekeler aracılığıyla yapılır ve BP, hazır bir şebekeye bağlanmaktan faydalanabilir. Gelişmekte olan ülkelerde, elektriği tüketicilere dağıtmak için şebekeyi geliştirmek konusunda BP'nin yatırım yapması gerekebilir.
Rüzgâr ve güneş enerjisi, doğrudan ve dolaylı devlet sübvansiyonlarından ve düzenlenmiş piyasalardan dünya çapında yararlanmıştır. Düzensiz olduğu söylenen Teksas elektrik piyasasında bile, Batı Teksas rüzgâr enerjisini yüzlerce mil uzaktaki kalabalık şehirlere getirmek için gerekli olan iletim hatları, tüketiciler için düzenlenmiş tarifelerle ödenmiştir. Ancak rüzgâr ve güneş, hızlı teknolojik değişim ve ucuz doğal gazdan kaynaklanan rekabet nedeniyle geleneksel olarak düşük marjlıdır.
Bir karbon fiyatlandırma rejiminin uygulandığı Avrupa Birliği'nde, çevreci olmaya yönelik finansal teşvikler var. ABD oyuna geç kaldı ve ulusal bir karbon fiyatlandırma planı oluşturmadı. Bu durumda, temiz ve yenilenebilir enerjiye doğru daha hızlı hareket etmek için teşvikler, bugün BP'nin hissedarlarını stratejik değişim için memnun edebilir.
Kaynak: Forbes
 Slider Altına