Bosch, 2011 yılına iyi bir başlangıç yaptı

07 Haziran 2011 Dergi: Mayıs-Haziran 2011

Toplantıda paylaşılan bilgilere göre Bosch, sahip olduğu tüm iş kollarında satışlarını önemli ölçüde artırdı ve bu gelişmeler istihdam düzeyine de yansıdı. 2011 yılı sonuna kadar Bosch'un istihdam sayısının dünya çapında 15.000 kişilik bir artışla yaklaşık 300.000 kişiye ulaşması bekleniyor. Bu ilave istihdamın yarısından fazlası Asya Pasifik'te, bunun da 5.900'ü Çin'de gerçekleşecek. Bosch, Doğu Avrupa ve Türkiye'de 3.800, Kuzey Amerika'da 1000 ve Güney Amerika'da 800 kişiyi ilave olarak istihdam etmeyi planlıyor. Almanya'da ise 900 yeni personel istihdam edilecek.

Olumlu havanın, Japonya'da yaşanan olaylarla gölgelenmesiyle birlikte, Japonya'daki 8000 Bosch çalışanından hiç birinin depremin ve sonuçlarının kurbanı olmadığını, ayrıca Japonya'daki 36 Bosch iş yerinde meydana gelen fiziksel hasarın oldukça küçük olduğunu belirten Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Franz Fehrenbach; "Şu anki öngörümüz Japonya'daki depremin sonuçlarının dünya ekonomisinin büyümesine yalnızca geçici bir süre ara vereceği yönündedir. Yine de imalatçıların birbirine olan bağımlılığı özellikle de otomotiv sektöründe oldukça yüksektir ve bu durum Bosch için de geçerlidir" dedi. Fehrenbach, şirketin uzun vadeli yöneliminin doğru olduğunun kanıtlandığını ifade ederken; "Çeşitliliğe odaklanan, daha fazla uluslararası yaygınlığa sahip ve sürdürülebilir yenilikçiliği düstur edinmiş stratejimiz değişmeden devam edecektir. Bu bizim dinamik büyümemizin temelini oluşturmaktadır. Her üç iş kolundaki olumlu gelişmeler bunu ortaya koymaktadır" dedi.

Otomotiv teknolojisi iş kolunda Bosch, 2010 yılında satışlarını % 29 artırıp 28,1 milyar Euro ciroya ulaştı. Bosch'un ortak girişimi "Bosch Mahle Turbo Sistemleri" içinde bulunan turboşarj pazarı da dinamik bir şekilde gelişiyor. Fehrenbach ayrıca, ESP® elektronik stabilite programı gibi sürüş güvenlik sistemlerinin daha da büyüyeceğini öngörüyor. Bosch güç aktarma organlarının elektrifikasyonunu öne çıkarmayı isterken, şirket her yıl bu alana 400 milyon Euro yatırım yapıyor ve yaklaşık 800 mühendis bu alanda çalışıyor. Bosch, 2013 yılına kadar 12 otomobil üreticisi için yaklaşık 20 elektromobilite projesinin seri üretimine başlayacak.

Bosch Finans Direktörü Dr. Stefan Asenkerschbaumer ise; "Şu anda Euro bölgesi ülkelerinde bütçe konsolidasyonu ile ilerlemeye devam etmek ve etkili bir dizi yaptırımlar ile bunu desteklemek zorunludur" dedi.

Bosch, fotovoltaik pazarın küresel hacminin 2015 yılına kadar iki katına çıkmasını bekliyor. Fehrenbach; "Temmuz 2011'de Arnstadt-Almanya'da açacağımız yeni üretim tesisimiz önemli bir adımdır. Bir sonraki tesis yeri muhtemelen Asya'da olacaktır" dedi.

Dayanıklı Tüketim Malları ve Yapı Teknolojisinde Bosch, 2010 yılında % 10'luk büyüme ile 12,5 milyar Euro'luk satışa ulaştı. 740 milyon Euro'luk vergi öncesi kar elde eden bu iş kolu teşvik edici bir şekilde gelişti.

Bosch, özellikle de ev aletleri (enerji verimli ürünler) ve elektrikli el aletleri gibi dayanıklı tüketim mallarına yönelik pazarın talepleri göz önünde bulundurulduğunda, bu olumlu gidişin 2011 yılında da devam edeceğini ön görüyor. Termoteknoloji bölümünde ise doğalgazlı yoğuşmalı kombi ile hava kaynaklı ısı pompasının güçlerini birleştiren hibrid kombinin pazara sunulmasıyla pazarda ek bir hacim oluştu.

Şirketin 2010 yılında Kuzey ve Güney Amerika'da da güçlü bir şekilde büyüdüğü belirtildi.

Geçen yıl Avrupa'da satışlar 27,7 milyar Euro'ya ulaştı. Bosch, satışlarının % 59'unu oluşturan bu bölge hala şirket faaliyetlerinin bel kemiği. 2011 yılında sermaye harcamalarının yaklaşık % 70'i Avrupa'daki iş yerlerinde kullanılacak. Bosch, 2011 bitmeden Stuttgart yakınlarındaki Renningen'de temel araştırmalar ve ileri mühendislik için yeni bir merkez yapımına başlamayı hedefliyor.

Güvenlik Sistemleri bölümü de servisler ile daha fazla büyümeyi istiyor. Rusya ve Çin'de iki yeni iletişim merkezi planlanmakta ve toplamda dünya çapında bu tür 21 servis merkezi bulunan bu işkolu bu yıl % 20'lik güçlü bir büyüme bekliyor.

2011 yılında Bosch geleceğini garanti altına almak için 7 milyar Euro'dan daha fazla harcama yapmayı planlıyor.

 


Etiketler