Header Reklam
Header Reklam

Borusan EnBW Enerji’den 135 MW’lık rüzgâr enerjisi yatırımı

04 Ağustos 2015 Dergi: Temmuz-Ağustos 2015
Borusan EnBW Enerji’den 135 MW’lık rüzgâr enerjisi yatırımı

Koru Rüzgâr Enerji Santrali ve Mut Rüzgâr Enerji Santrali’ni devreye alıp Bandırma Rüzgâr Enerji Santrali’nin de kapasite artışını tamamlayan Borusan EnBW Enerji’nin söz konusu projeleri düzenlenen bir törenle tanıtıldı. Borusan EnBW Enerji, her biri 53 MW gücünde olan Koru Rüzgâr Enerjisi Santrali (Çanakkale) ve Mut Rüzgâr Enerjisi Santrali’ni (Mersin/Karaman) devreye alıp, Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin ise kapasitesini 30 MW artırdı. Yılda yaklaşık 660 GWh elektrik enerjisi üretecek yeni tesislerle birlikte Borusan EnBW Enerji’nin toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü 246 MW’a ulaşmış oldu.

Borusan Holding’in İstanbul Rumelihisarı’ndaki merkezi Perili Köşk’te, Koru ve Mut RES’lerinin devreye alınması ve Bandırma RES’in kapasitesinin artırılması nedeniyle düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur, EnBW CTO’su Dr. Hans-Josef Zimmer ve Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla katıldı.

Törende bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sözlerine Borusan EnBW Enerji yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederek başladı. Türkiye’nin 2023 projelerinden biri olan 20 bin MW rüzgâr enerjisi kurulu gücü hedefine ulaşma yolunda atılan tüm adımları çok önemsediklerini ve desteklediklerini söyleyen Yıldız, artık Türkiye için yenilenebilir enerji konusunun bir devlet politikası olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Rüzgâr ve güneş enerjisi sektörlerinde büyümenin devam ettiğini belirten Bakan Yıldız, bu büyümenin çevreci hassasiyetler göz önüne alınarak yapıldığının da altını çizdi. “Bütün projeleri çevreye rağmen değil, çevreyle birlikte gerçekleştireceğiz” düşüncesiyle hareket ettiklerini yineledi.

“Enerji portföyümüzün tamamı yenilebilir enerji kaynakları”

Yenilebilir enerji santrallerinin ekonomiye kazandırılması misyonuyla hareket ettiklerini söyleyen Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur, bu anlamda enerji portföylerinin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu vurguladı. Uğur sözlerine şöyle devam etti: “Borusan EnBW Enerji’nin ana misyonunu, ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunacak yenilenebilir enerji santrallerinin ekonomimize kazandırılması olarak görüyoruz. Enerji portföyümüzün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santral ve projelerden oluşmaktadır. Halen bu portföyümüzün % 60’ını 470 MW gücünde rüzgâr enerjisi projeleri, % 40’ını ise 295 MW gücünde hidroelektrik santral projeleri oluşturmaktadır. 2020 yılında 2 bin MW’lık yenilenebilir enerji portföy hedefimizi korumaktayız ve bu hedefe ulaşabilmek için yaklaşık 4 milyar ABD doları düzeyinde bir yatırımı adım adım yapmaktayız.”

Konuşmasının sonunda güneş enerjisi sektörüne de değinen Agâh Uğur, bu sektörde de aktif olmak ve güneş enerjisi santralleri devreye almak istediklerini söyledi. Uğur, bu anlamda çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Rüzgâr enerjisinde Türkiye lideri olma hedefimize daha da yaklaştık”

Borusan EnBW Enerji olarak rüzgâr enerjisinde Türkiye lideri olma hedefiyle hareket ettiklerini söyleyen Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, konuşmasını. yapılan yatırımın büyüklüğüne vurgu yaparak sürdürdü: “Bugün, rüzgâr enerjisinde Türkiye lideri olma hedefimize bir adım daha yaklaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hizmete soktuğumuz yeni tesisler ülkemizin enerji üretimine olduğu kadar doğasının korunmasına da güçlü bir katkı sağlayacak. Bunun yanında enerjideki dışa bağımlılığımızın azaltılmasına da katkıda bulunacak. Geçen sene başlattığımız rüzgâr paketi projelerimizden oluşan yatırım hamlesinin hayata geçirilmesinde sona yaklaştık. Harmanlık RES, Koru RES, Mut RES ve Fuatres RES’in yapımını ve Bandırma RES’te ise kapasite artırımını hedefleyen, toplam maliyeti yaklaşık 330 milyon ABD doları olan yatırımlarımızın tümü tamamlandığında Borusan EnBW Enerji’nin toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü 332 MW’a ulaşacak”.

Törenin bir diğer konuşmacısı Borusan EnBW CTO’su Dr. Hans-Josef Zimmer ise, “Türkiye elektrik talebinin 2023 yılına kadar belirgin bir şekilde yükseleceği öngörülüyor. Borusan ortağımızla bu hızlı büyüyen enerji gereksinimine sürdürülebilir kaynaklar ağırlıklı olmak üzere bir yanıt vermek üzere yatırım yapıyoruz. Borusan EnBW Enerji şirketimizin ivmesi ve başarısının, Türkiye ekonomisinin güçlenmesinde değerli bir rol oynayacağına inanıyorum. Türkiye’de dâhil olmak üzere dünyada pek çok ülke çevre dostu temiz enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmaya yönelmektedir. Rüzgar enerjisi çevre dostu bir enerji kaynağıdır, doğayı kirletmez ve karbon salınımı olmaz. Borusan EnBW Enerji olarak biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Slider Altına