Bolivya, Ülkenin En Büyük Güneş Çiftliğini Açıyor

11 Eylül 2018 Dergi:

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkenin en yeni ve en büyük yenilenebilir enerji projesini açıkladı. Ülkenin güneyde yer alan Potosi kentinde 180 hektarlık bir güneş çiftliği olacak proje, Boliya’nın en önemli yenilenebilir enerji yatırımlarından biri olacağı öngörülüyor.

Uyuni Fotovoltaik Güneş Çiftliği hayata geçtiğinde, Potosi’de yaklaşık 880.000 kişinin elektrik ihtiyacı için gerekli olan 60 MW'lık elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. İspanyol-Bolivya konsorsiyumu Emias-Elecnor, ENDE ve eyaletteki Bolivya Merkez Bankası'ndan (BCB) bu proje için, 73,6 milyon USD fon sağladı.

Devletin enerji şirketi Empresa Nacional de Electricidad (ENDE) tarafından sahip olunan Uyuni Fotovoltaik Güneş Santrali Çiftliği, ülkenin en büyük üçüncü büyük ölçekli güneş projesi olması yanı sıra ülkede bugüne kadar yapılanların en büyüğü olma özelliğine de sahip.

Bolivya Enerji Bakanı Rafael Alarcon, ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesinin 150 MW’a yaklaştığını ve bunun sürdürülebilir bir artışla devam edeceğini belirtti. Bu tarz yatırımların çok masraflı olmasına rağmen bu yatırımlardan vazgeçmeyeceklerini ve karbon salınımını azaltmaya yönelik projelerin devam edeceğini belirtti.

Bu ve diğer iki güneş enerjisi projeleri, Bolivya'nın Ekonomik ve Sosyal Gelişim Planı 2016-2020 çerçevesinin bir parçası olarak planlandı. Aynı zamanda bu projeler, PV tesislerinin kullanımını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkenin enerji çeşitliliğine olan katkısını artırmayı hedefleyen “2025 Gündemi” kapsamında hayata geçirildi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na göre, Bolivya'nın 2025 yılına kadar 183 MW'lık yenilenebilir enerji hedefi bulunuyor. Halihazırda ülkenin enerji talebinin %60’ı termoelektrik %40’ı ise hidroelektrikten oluşan 2 GW kurulu enerji üretim kapasitesiyle karşılanıyor.

Kaynak: www.power-technology.comSlider Altına