Header Reklam
Header Reklam

BNEF: Enerji Depolama Pazarının Büyümesi, Güneş'in 'Dikkat Çekici' Geçmişine Ayna Tutuyor

22 Kasım 2017
BNEF: Enerji Depolama Pazarının Büyümesi, Güneş'in 'Dikkat Çekici' Geçmişine Ayna Tutuyor

Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı (BNEF) tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel enerji depolama pazarının 2016 ve 2030 yılları arasında altı kat artarak 125 GW/305 GWh olacağı bildirildi. BNEF, "Enerji Depolama Öngörü, 2017-30" raporunda güneş enerjisi sektörünün 2000'den 2015'e kadar sürdürdüğü dikkate değer genişleme ile benzer bir yörüngede olduğunu belirtildi. Bu raporda, fotovoltaiklerin toplam üretimdeki yüzdesinin yedi kez iki katına çıktığı yer alıyor.

BNEF, 2016-2030 periyodunda enerji depolama alanına 103 milyar dolarlık yatırım yapılacağını tahmin ediyor. Kurulacak kapasitenin %70'ini sağlayacak sekiz ülke; ABD, Çin, Japonya, Hindistan, Almanya, İngiltere, Avustralya ve Güney Kore, piyasaya liderlik edecek. Bununla birlikte, BNEF, kurulumların dörtte birinin tek başına ABD'de olacağını öngörüyor.

BNEF'ye göre enerji depolama, hem şebeke ölçeğinde hem de müşteri tarafında bu süre boyunca önemli bir esneklik kaynağı olacak ve yenilenebilir enerjinin entegre edilmesi için artan düzeyde gerekli olacak.

BNEF enerji depolama analisti ve raporun editörü Yayoi Sekine, "Endüstri henüz yolun başında. Pil teknolojisine yapılan bu kadar çok yatırım, düşen maliyetler, tüm pazarlarda rüzgâr ve güneş kapasitesinin önemli oranda artış göstermesi doğrultusunda, enerji depolaması enerji dönüşümünde çok önemli bir rol oynayacak" dedi.Slider Altına