BM, Temiz Enerji İçin 2,4 Trilyon USD’lik Yatırım Çağrısında Bulundu

08 Kasım 2018 Dergi:

BM, 2035 yılına kadar her yıl 2,4 trilyon USD’lik temiz enerji yatırımı yapılması ve buna bağlı olarak 2050 yılına kadar kömür yakıtlı elektrik kullanımının durdurulması gerektiği bildirildi. BM’nin hazırlamış olduğu raporda bunlara ilave olarak küresel ısınmayı artırıcı faktörlere karşı da uyarı bulunuyor. Rapora göre, atmosferdeki ısı sanayi devriminden bu yana 1 santigrat derece daha sıcak ve bu ısı artışının 2100 yılına kadar hızlanacağı tahmin ediliyor. Bu beklenen durum, neredeyse 200 ülkenin onayladığı 2015 Paris İklim Anlaşması kapsamında hedeflenen hızın iki katıdır.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli’nin eş başkanlarından biri olan Panmao Zhai, “Yükselen deniz seviyesi ve Arctic deniz buzunun azalmasında küresel ısınmanın sonuçlarını görüyoruz.1.5 derecelik bir yükseliş bitki ve hayvanların kitlesel yok oluşu gibi çok büyük sonuçlara yol açacaktır. Bu ölçeğin sıcaklık artışıyla, incelenen 105.000 türün, böceklerin yüzde 6'sı, bitkilerin yüzde 8'i ve omurgalıların yüzde 4'ü yaşam alanlarının yarısını kaybediyor. Bu oranlar 2 derece artışla ikiye katlanıyor.”

Bilim adamları, karbondioksit emisyonlarının 2010 yılındaki seviyesinden 2030 yılına kadar yüzde 45 oranında azaltılması ve 2050 yılına kadar sıfıra indirilmesi gerektiği sonucuna varıyor. Bu, özellikle toplumun her alanında görülmemiş değişiklikler gerektiriyor. Rapor, bu değişikliklerin zor ve maliyetli olacağını, ancak imkansız olmadığının altını çiziyor.Slider Altına