Blokzincir Üzerinden Verilen İlk Yenilenebilir Enerji Sertifikası CK Enerji’den

24 Mart 2021 Dergi:

Elektrik sektöründe Türkiye’nin öncü şirketlerinden CK Enerji, Türkiye ve dünyada bir ilke imza atarak Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nın (I-REC) satışını blokzincir üzerinden yaptı. Alıcı ve satıcı birbirini görmeden blokzincir tabanlı Foton I-REC Platformu’dan işlemlerini tamamladı.

Yenilenebilir enerji yatırımı ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla The International I-REC Standard tarafından düzenlenen Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nın (I-REC) sanayi ve ticarethane müşterileri tarafından alınmasına destek veren CK Enerji, bu alanda Türkiye ve dünyada bir ilke imza atarak blokzincir üzerinden işlem gerçekleştirdi. Alıcı ve satıcı Şubat 2021’den beri devrede olan blokzincir tabanlı Foton I-REC Platformu üzerinden birbirini görmeden işlem yaptı.

Şimdilik kripto para kullanılmıyor

I-REC’in Türkiye’deki yerel temsilciliğini üstlenen ve Foton I-REC Platformu’nun Kurucu Ortağı Can Arslan, para, kimlik, değerli kağıtlar gibi karşılık içeren verilerin güvenli şekilde depolanması veya yönetilmesinde kullanılan blokzincir teknolojisinin enerji sektöründe uygulama alanını giderek geliştiğini ifade ederek, “Yenilenebilir enerji pazarını değiştirebilecek potansiyele sahip blokzincir teknolojisi ile geliştirdiğimiz proje sayesinde ilk adımı attık. Foton I-REC Platformu’na üye olan şirketler, burada tüm teklifleri görüyor ve işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Şu anda Türkiye’deki mevzuatlar gereği ödeme kripto para ile değil, nakit ya da banka üzerinden yapılıyor. İleride düzenlemelerin yapılması ile birlikte kripto para kullanımı da söz konusu olabilir. İlk yenilenebilir enerji sertifikasının satışını blokzincir üzerinden CK Enerji ile yaptık. Bu Türkiye’de olduğu gibi dünyada da bir ilk” diye konuştu.

ck-enerji-kivanc-akyildizGüneş kaynaklı sertifika aldı

Yenilikçi bakış açısıyla platformun üyeleri arasında yer aldıklarını dile getiren CK Enerji Ticaret Müdürü Kıvanç Akyıldız da, “Bu platformda yaptığımız ilk işlemde, kaynağı güneş olan lisanssız yenilenebilir enerji santralinden alınan bir I-REC belgesinin satışı işlemini gerçekleştirdik. Sertifika almak ya da satmak isteyen şirketler bu platformda kurumsal hesap açarak yer alıyor. İşlem yapabilmek için şirketlerin yetkilendirme süreçleri tamamlanıyor ve süreç başlıyor. Blokzincir teknolojisinin ileride enerji sektöründe çok yoğun olarak kullanılacağını biliyoruz. Kendi grup şirketlerimizde blokzincir tabanlı projeler geliştirme yönünde faaliyetlerimizi de yürütüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İşlemler Energy Web üzerinden yapılıyor

Blokzincir üzerinden ilk yenilenebilir enerji sertifikası satışının yapıldığı Foton I-REC Platformu, Energy Web (EW) ağı üzerinden işlem yapıyor. Kâr amacı gütmeyen küresel bir kuruluş olan Energy Web (EW), açık kaynaklı ve merkezi olmayan teknolojilerin potansiyelini ortaya çıkararak düşük karbonlu, müşteri odaklı bir elektrik sistemini hızlandırmayı hedefliyor. Bu amaçla 2019’da enerji sektörüne özel tasarlanmış dünyanın ilk açık kaynaklı, kurumsal blokzincir platformu Energy Web Zinciri piyasaya sürüldü. EW’nin teknoloji yol haritası o zamandan beri, ön uç uygulamaları ve çeşitli yazılım geliştirme araç kitlerini içeren eksiksiz bir yığın olan Energy Web Merkezi Olmayan İşletim Sistemi’ne (EW-DOS) dönüştü. EW ayrıca açık kaynaklı, merkezi olmayan dijital teknolojilere odaklanan, kamu hizmetleri, şebeke operatörleri, yenilenebilir enerji geliştiricileri, kurumsal enerji alıcılarından oluşan dünyanın en büyük enerji sektörü ekosistemini de büyüttü.Slider Altına