BİM Enerjisini Güneşten Üretecek

24 Haziran 2020 Dergi:

Karbon ayak izini azaltmak amacıyla yeni bir yatırım gerçekleştiren BİM, depo çatılarında kuracağı GES sistemiyle kendi enerjisini güneşten üretecek.

Perakende sektöründe faaliyet gösteren BİM (BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.), karbon ayak izini azaltmak yönünde adım attı. BİM depolarında kullanılan enerjinin çok büyük kısmı güneş enerjisinden sağlanacak. Hiçbir şekilde arsa veya arazi işgal etmeden, depoların çatılarına kurulacak GES sistemi ile güneş enerjisi üretilecek. Bunun ilk uygulaması BİM’in Batman deposunda gerçekleştirildi. Depo çatısının yüzde 30’luk bölümü kullanılarak depo enerji gereksiniminin yüzde 70’i buradan karşılanıyor. Batman depo çatısının tamamından enerji alınması sağlandığında bölge mağazalarının da enerji ihtiyacı karşılanabilecek. Bunun gerçekleşmesi için ilgili otoritelerle görüşmeler devam ediyor. Yurt genelindeki diğer depolarda da projeler tamamlandıkça güneş enerjisi devreye alınacak. 

Çevrenin korunmasına önemli katkı
BİM bu projeyle hem karbon ayak izini azaltarak çevreyi korumayı hem de ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor. BİM'in Batman deposundaki uygulamasıyla karbon salımında yılda 287 bin 621 ton azalma olacağı ve etkinin 4 bin 600’den fazla ağaç kazanımına denk düşeceği ölçülüyor.Slider Altına