Bilim Adamları On Yıldan Fazla Güneş Enerjisi Depolayabilen Sıvı Geliştirdi

29 Kasım 2018 Dergi:

Güneş enerjisi şu ana kadar fosil yakıtlara bağlı güç kaynaklarından uzaklaşmak için en önemli çözüm. Güneş enerjisine sürekli erişimin olması zordur çünkü uzun süre depolanamıyor. Bununla birlikte, İsveç'teki bilim adamları bu problemi güneş termik yakıtı olarak adlandırılan özel bir sıvının geliştirilmesiyle çözmüşe benziyor. MIT'de mühendis olan Jeffrey Grossman, “Güneş termik yakıtı, şarj edilebilir bir batarya gibidir, ancak elektrik yerine güneş ışığı alır ve ısıyı dışarı alır, talep üzerine çalışır” diyerek sistemi anlattı. Bu konu üzerinde, Chalmers University of Technology’deki bilim adamları tarafından bir yıldan fazla süredir çalışıyor. Bahsedilen sıvı, karbon, hidrojen ve azottan oluşan bir moleküldür.

Güneş ışığı sıvı ile temas ettiğinde, atomları arasındaki bağlar yeniden düzenlenir ve bir izomer olarak adlandırılan enerjilenmiş bir versiyonuna dönüşür. Güneş enerjisi daha sonra izomer arasında yakalanır. Güneşten aldığı güç, izomerlerin güçlü kimyasal bağları arasında sıkışır. Moleküller oda sıcaklığına soğuduklarında bile, orada sıkışan güç kalır. Gücü kullanmak için, sıvı molekülleri orijinal hallerine döndüren ve enerjiyi ısı biçiminde bırakan bir katalizörden geçirilir.

Kimya Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Kasper Moth-Poulsen, “Bu izomerdeki enerji artık 18 yıla kadar saklanabilir ve enerjiyi çıkarmaya ve kullanmaya başladığımızda, ümit ettiğimizden daha büyük bir sıcaklık artışı elde ederiz. Araştırma laboratuarı, enerji sisteminin prototipini üniversitenin çatısına yerleştirdi ve zaten çoktan kazandı. Çeşitli yatırımcıların dikkatini çekti. Sistem bir döngü olarak çalışır ve güneş pozisyonunu izlemek için merkezinde bir boru ile iç bükey bir reflektöre sahiptir.

Sıvı, güneş tarafından emilecek şeffaf tüplerde pompalanır. Isıtıldığında, norbornadien molekülünün başlangıç formundan, ısı tutucu izomer, kuadrisiklan içine geçer. Enerji dolu sıvı daha sonra oda sıcaklığında saklanır. Enerji talebi olduğunda, sıvı, molekülleri bir önceki hallerine çevirerek, sıcaklığı 63 derecelik Santigrat derecesine yükselten bir katalizörden geçirilir. Bu akışkan daha sonra ısıtma sistemleri ve bir su ısıtıcısı, bez kurutucusu ve daha fazlası gibi bazı ekipmanların çalıştırılması gibi evsel amaçlar için kullanılabilir. Tüm bunlardan sonra, çevrimi tekrarlamak için sıvı çatıya geri pompalanır. Araştırmacılar, şu ana kadar, moleküle önemli bir zarar vermeden işlemi 125 kattan fazla gerçekleştirmiştir. Bu, gelecekte alternatif enerji depolamak için oldukça temiz bir çözüm olabilir.

Kaynak: www.wonderfulengineering.comSlider Altına