Bilim Adamları Bitkileri Yeni ve Daha Ucuz Bir Yöntemle Yakıta Çevirecek

10 Ocak 2021 Dergi:

Bilim adamlarının bitkilerden yeni ve daha ucuz bir yöntemle yakıta elde edebilmesini sağlayan işlem;
ucuz nikel ve bakırdan yapılmış bir elektrot sayesinde mümkün olabilecek.
Biyoyakıtlar yalnızca harika bir yenilenebilir enerji kaynağı değil, aynı zamanda karbondioksit emisyonlarını azaltmanın umut verici bir yoludur. Ancak bunların üretiminde engelleri aşmak gerekiyor.

Daha ucuz ve daha verimli
Yıllardır araştırmacılar, biyoyakıt ve biyo-ürünleri üretmenin daha ucuz ve daha verimli bir yolunu aramak konusunda büyük başarılar elde edemedi. Ama bu, yakında değişebilir. Ohio Eyalet Üniversitesi'nden bilim adamları, biyo yakıtların önünü açan bir kimyasal reaksiyonun daha ucuz ve daha verimli bir yolunu tasarladı.
Ohio Eyalet Üniversitesi'nde kimya ve biyokimya profesörü ve makalenin kıdemli yazarı Venkat Gopalan, "Son ürünün fosil yakıtlarla rekabet edebilmesini istiyorsanız, şekeri alkole dönüştürme süreci çok verimli olmalıdır. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin süreç; iyi bir şekilde oluşturulmuştur, ancak maliyet, önemli devlet sübvansiyonları olsa bile onu rekabetçi kılmaz. Bu yeni geliştirme muhtemelen maliyeti düşürmeye yardımcı olacak" dedi.
Biyoyakıtlar, hücrelerdeki karbonun enerjiye dönüştürülmesini sağlayan "yardımcı moleküllere" dayanır. NADH ve NADPH (sırasıyla nikotinamid adenin dinükleotid (NAD) + hidrojen (H) ve fosfat (PH)) olarak adlandırılan bu moleküller pahalıdır ve biyoyakıt üretim sürecini de pahalı hale getirir.
Üretim maliyetlerini yarı yarıya düşürmek
Gazetenin kıdemli yazarlarından Vish Subramaniam, "Üretim maliyetini yarıya indirirseniz, bu biyoyakıtları çok çekici bir katkı maddesi haline getirir. Butanol, ucuz olmadığı için genellikle katkı maddesi olarak kullanılmıyor. Ama ucuza elde edilebilseydi, aniden hesap değişirdi. Bu kofaktörün kullanımında maliyet önemli faktör olduğu için butanolün maliyetini yarıya düşürebilmek çok şeyi değiştirir" dedi.
Araştırmacılar, NADH ve NADPH üretebilen bir elektrot oluşturmak için ucuz elementler olan nikel ve bakır kullandılar. Neticede, biyokütleyi ucuz ve verimli bir şekilde biyoyakıta dönüştüren bir elektrot geliştirdiler.
Keşif, bazı kanser hücrelerinde elektron akışını kontrol ederek kanserin yayılmasını yavaşlatmak gibi diğer bilim alanlarında da etkilere sahip olabilir. Çalışma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.