Berdan Cıvata 2017’de yüzde 25’lik bir büyüme hedefliyor    

01 Haziran 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

Cıvata ve somun sektöründe gerçekleştirdiği inovatif çalışmalar ile adından söz ettiren Berdan Cıvata, rüzgâr enerjisi santrallerinin bağlantı elemanları üretimine ağırlık vermeye devam ediyor. Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 33 bin metrekare alan üzerinde kurulu tesislerinde faaliyet gösterdiklerini belirten Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, “Artık OSB’deki yerimiz yetmiyor. OSB’den 15-20 bin metrekarelik yeni bir yer daha talep ettik. Yeni tesiste, rüzgâr kuleleri bağlantı elemanları üretimine ağırlık vereceğiz. Tarsus-Mersin OSB’yi Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin bağlantı elemanları üretim üssü yapmak üzere daha birçok ARGE ve inovasyon çalışmaları yapmayı hedefliyoruz” dedi.  2015 yılında yüzde 30 büyüdüklerini ifade eden Şemsi, “Geçtiğimiz 2016 yılını, bir önceki yıl seviyesinde yani sıfır büyümeyle kapattık. Bu yıl ise yüzde 25’lik bir büyüme öngörüyoruz. Yeni iş bağlantılarımız sebebiyle geçen yıl yapamadığımız büyümeyi bu yıl yakalayıp üzerine yüzde 5’lik bir büyüme daha ekleyebileceğiz” dedi.

Otomatik somun üretim tesisleri, sıcak ve soğuk cıvata üretim tesisleri yanında ısıl işlem tesisi, elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz ile çinko lamel kaplama tesisleri ile tam entegre bir cıvata fabrikası olarak ulusal ve uluslararası pazarda önemli bir yere sahip olduklarını dile getiren Şemsi, “Türkiye’de bağlantı elemanları sektörünün en zengin test laboratuvarını kurduk ve bu laboratuvar için TÜRKAK’tan ISO EN 17025’e göre Akreditasyon Belgesi aldık. Bu laboratuvar, Türkiye’de cıvata somun sektörünün ilk ve tek Akredite Belgesi’ne sahip laboratuvarıdır” dedi.

RES'lere yönelik cıvata-somun ve saplama üretiminde ve teslimatlarında ihtiyaç hissedilen test cihazlarını laboratuvarlarında bulundurduklarını aktaran Şemsi, "Bu laboratuvarda patenti Berdan Cıvata 'ya ait, 500 ton kapasitesi ile Avrupa'nın en güçlü çekme testi cihazı bulunmaktadır. Bu cihazda 100 mm çapta makine elemanlarına, millere veya cıvatalara 500 tona kadar kopartma ve akma dayanım testleri uygulanabiliyor" diye konuştu.

Ağırlıklı olarak Avrupa başta olmak üzere 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizen Hasan Şemsi, ürünlerinin yaklaşık yüzde 40'nı Avrupa Birliği'nin sanayileşmiş ülkeleri başta olmak üzere Brezilya, Vietnam, Türkmenistan, Irak ve Dubai gibi ülkelere ihraç ettiklerini ifade etti. Rüzgâr enerjisi, makine, inşaat sektörleri, çelik yapılar, tersaneler, rafineri ve petrokimya tesisleri, demiryolları, tünel ve baraj inşaatları için yüksek dayanımlı isteğe göre elektro galvanizli veya daldırma galvanizli cıvatalar, ankeraj cıvataları ve somunlarının üretimini yapabildiklerinin altını çizdi. Üretimlerinde her zaman kaliteye ve inovasyona ağırlık verdiklerini belirten Şemsi, ilk inovasyonlarını 10.9-12.9 kalite cıvatalarda Hidrojen Kırılganlığı Riski yaratmayan Çevre Dostu Sıcak Daldırma Galvanizprojesi ile gerçekleştirdiklerini ve bu proje ile Süreç İnovasyonu Yarışması’nda Mersin TSO’dan birincilik ödülü aldıklarını kaydetti. Şemsi, konuşmasını şöyle bitirdi: “Berdan Cıvata’nın bu ilk ödülü sonrasında, peş peşe inovasyonlar yapmaya ve laboratuvarımızı modern test cihazları ile güçlendirmeye başladık. Bu sayede Türkiye’nin mega projeleri için üretim yaptık. Bu kapsamda İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nü taşıyan her biri 10 metre boyunda, 780 kg ağırlığında, ankeraj cıvatalarını ürettik. Köprü Devi Japon IHI firmasının dünyada yeterlilik verdiği üç firmadan biri olduk. Türkiye’de Sabiha Gökçen Bakım Onarım Hangarları’nın ve Yeşilköy Kargo Binaları’nın her biri 2,5 metre boyunda ve 260 kg ağırlığındakibağlantı elemanlarının üretimini gerçekleştirdik”.