Baymak Kıbrıs’ta 640 adet güneş kolektörü kurulumu yaptı    

06 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Baymak, güneş enerji sistemlerindeki uygulamalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Güneş kolektörleriyle Türkiye’nin pek çok yerinde uygulamalar yapan marka bu kez Kıbrıs’ta yer alan Elexus Hotel Resort Casino için 640 adet güneş kolektörü kurulumu yaparak Kıbrıs’ın en büyük güneş kolektörü kurulumuna imza attı.
Baymak Kıbrıs Bayisi Elparts Enterprises ve Antalya Eşer Mühendislik tarafından gerçekleştirilen 640 adet güneş kolektörü kurulumu sayesinde yıllık 272 bin metreküp LPG, 70 bin liralık da elektrik tasarrufu sağlanmış olacak. Bu sayede sistem kendini 7 ay gibi kısa bir sürede amorti etmiş ve güneş kolektörleri sayesinde doğaya 300 ton karbondioksit salınımı da engellenmiş olacak.  
Sistem, otelin toplam sıcak su ihtiyacını yaz döneminde ilave herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç olmadan karşılamak, kış aylarında ise ön ısıtmasını yapmak amacı ile kuruldu. Neredeyse 7 adet basketbol sahası büyüklüğünde, 2 bin 940 m2 alana kurulan 640 adet güneş kolektörü ile kullanım sıcak suyu için gerekli ısı ihtiyacının ortalama olarak % 60’ı bu sistemden karşılanacak.  Proje günde yaklaşık olarak 130 m3 sıcak su üretilmek üzere tasarlandı. Yaz aylarında sistem verimliliği % 80-90 civarında, kış aylarında ise % 40-50 arasında değişiyor.Slider Altına