Başbakan Erdoğan; 'Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu'nda Türkiye'nin global enerji üretimindeki kritik rolünü vurguladı

30 Kasım 2010 Dergi: Kasım-Aralık 2010

Atlantic Council tarafından düzenlenen ve dünyanın pek çok ülkesinden hükümet yetkilileriyle iş dünyası temsilcilerinin katıldığı "2. Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu", 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Conrad Otel'de gerçekleştirildi.

Avrasya bölgesinin gelecekte üstleneceği rolün nasıl olacağının ele alındığı forumun açılış konuşmaları; Atlantic Council Başkanı ve CEO Frederick Kempe, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DP Holding SA Başkanı ve Atlantic Council Uluslararası Danışma Kurulu üyesi Dinu Patriciu, Gürcistan Başbakan Nikoloz Gilauri, ABD eski Başkanları Gerald Ford ve George H. W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Atlantic Council Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Brent Scowcroft ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Açılışta konuşan ve Türkiye'nin dünyanın en önemli enerji koridorlarından biri olduğunu söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakü -Tiflis- Ceyhan petrol ve gaz boru hatlarının önemine işaret ederek, İstanbul'un doğu ile batının, Avrupa ile Asya'nın buluştuğu bir ticaret ve kültür merkezi olduğunun altını çizdi. Dolayısıyla, forumun İstanbul'da yapılmasının da son derece doğru bir karar olduğunu söyledi.

ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanlarından Korgeneral Brent Scowcroft ise açılışta yaptığı konuşmada Türkiye'nin bölgedeki ekonomik ve sosyal konularda oynadığı önemli rolün altını çizerek; "Türkiye politik açıdan Balkanlarda, Irak'ta, İran'ın nükleer silahları konusunda, Afganistan'da, Orta Asya'da, Orta Doğu'da ve daha bir çok yerde önemli bir roller üstleniyor. Türkiye güçlü ve istikrarlı, kendine güveniyor ve bölgede oynadığı rolün öneminin de farkında" şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da

konuşmasında; Genişletilmiş Karadeniz Bölgesi'nin, refah ve istikrara kavuşturulmasının, kalıcı barışın tesis edilmesinin küresel bir mesele olduğuna vurgu yaparak, bunun için kapsayıcı bir yaklaşımla; "barış ve güvenlik", "ekonomik gelişme ve refah", "demokratik kurumlar ve iyi yönetişim" ve "bölgesel işbirliği" olmak üzere 4 önemli alanda tüm paydaşların ihtiyaç, öncelik ve çıkarlarını dikkate alan kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç olduğunu söyledi.

3 gün süren forumda düzenlenen çok sayıdaki oturumda; Avrasya, Karadeniz, Hazar ve Orta Asya bölgeleriyle ilgili vizyon ve stratejiler, kalkınma için gerekli olan politik, güvenlik ve ekonomik istikrarın oluşturulması, global finans krizinin ardından Avrasya'nın enerji geleceğinin şekillenmesi, Avrasya doğalgaz ihracat altyapısı, finans, inşaat, IT ve diğer gelişen sektörlerin entegrasyonu, rekabete karşı bölgesel işbirliği, çevresel gelişmeler ve sağladığı fırsatlar, komşuların ve diğer uluslararası aktörlerin rolü konuları ele alındı.


Etiketler