Bakan Dönmez: “Eylülde enerjimiz yine çok yüksekti”

27 Ekim 2020 Dergi:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulu güç içindeki payının yüzde 62,5’a, elektrik üretimindeki payının ise yüzde 60,8’e ulaştığını açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hem üretim hem de kurulu gücümüzdeki yerli ve yenilenebilir enerji payı yüzde 60’ı aştı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın paylaştığı eylül ayına ait elektrik üretim ve kurulu güç verilerine göre, eylül ayında Türkiye’nin toplam elektrik üretimi 226 bin 917 GWh oldu, toplam kurulu güç ise 93 bin 207 MW’a ulaştı.
Bakanlığın verilerine göre elektrik üretimi içindeki en büyük pay, yüzde 60,8 ile yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının oldu. Üretimdeki diğer kaynaklardan ithal kömürün payı yüzde 20,2, doğalgazın payı ise yüzde 19,3 oldu.
Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam kurulu güç içindeki payı ise yüzde 62,5’e ulaştı. Kurulu güç içinde doğalgazın payı yüzde 27,5, ithal kömürün payı ise yüzde 9,6 oldu.
Bakanlık tarafından paylaşılan verileri Twitter hesabından yorumlayan Bakan Fatih Dönmez, “Eylülde enerjimiz yine çok yüksekti. Toplam üretimimiz 226.917 GWh’i, toplam kurulu gücümüz ise 93.207 MW’ı buldu. Hem üretim hem de kurulu gücümüzdeki yerli ve yenilenebilir enerji payı da yüzde 60’ı aştı” ifadelerini kullandı.